Starszy przywódca niepodległościowy Papui Zachodniej wybrany na prezydenta ULMWP

Działacz na rzecz niepodległości Papui Zachodniej Benny Venda został wybrany na przywódcę Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP).

ULMWP utrzymał Pierwszy Kongres w Jayapuram W tym tygodniu wzięło w nim udział 5000 rdzennych Papuasów Zachodnich ze wszystkich siedmiu regionów.

Kongres zwołano w odpowiedzi na szczyt przywódców ULMWP w Port Vila, na którym przywódcy jednostronnie ogłosili rozwiązanie Rządu Tymczasowego ULMWP, co wywołało złość wielu.

ULMWP oficjalnie przywróciła termin „Rząd Tymczasowy”, który został usunięty w wyniku niezgodnego z konstytucją procesu podczas II Szczytu ULMWP w Port Vila w Vanuatu. [in August]powiedział Buchtar Tabuni, Prezydent-elekt Kongresu UNMWP.

Podczas spotkania wielebny Edison Waromi został wybrany na premiera, a Diaz Quijange na prezesa Trybunału Sprawiedliwości S. Sos.

Tabuni powiedział, że mianowanie przywództwa wykonawczego, ustawodawczego i sądowniczego oraz utworzenie organów konstytucyjnych i tymczasowych nastąpi na pięć lat – 2023–2028, zgodnie z konstytucją ULMWP.

Uhonorowani wyborami
Venta, z siedzibą w Wielkiej Brytanii i dobrze znana na całym południowym Pacyfiku, Złożył rezygnację z funkcji Prezesa ULMWP Menasses Tabuni został mianowany przywódcą.

Wybory Menaseha Tapuniego zaplanowano dla ULMWP, aby utrzymać swoją obecność i solidarność z narodem Papuasów.

„Musimy to propagować w Papui Zachodniej i w społeczności międzynarodowej” – powiedział wówczas.

Venda powiedział, że był zaszczycony wyborem na przewodniczącego ULMWP podczas tej „historycznej konferencji” w Port Numbai (Jayapura).

Powiedział, że on i wielebny Varomi bardzo poważnie potraktowali mandat otrzymany od narodu i będą nadal współpracować na rzecz uwolnienia swoich ludzi.

„Zawsze reprezentowałem naród Papui Zachodniej, ale prawdziwa reprezentacja wynika z wyborów” – oznajmił w oświadczeniu przed wyborami.

„Ludzie żądają wyboru i musimy słuchać”.

Artykuł ten został ponownie opublikowany w ramach Umowy o partnerstwie społecznościowym z RNZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *