Zorganizować spotkanie wprowadzające w dniu 29 maja w celu rozpoczęcia negocjacji w sprawie proponowanej preferencyjnej umowy handlowej.
Sri Lanka i Bangladesz planują zorganizowanie spotkania wprowadzającego 29 dnia bieżącego miesiąca.
KJ Weerasinghe |
Oczekuje się, że negocjacje w sprawie proponowanej preferencyjnej umowy handlowej (PTA) ostatecznie doprowadzą do zawarcia umowy o wolnym handlu (FTA).
„29 maja organizujemy wirtualne spotkanie z naszymi odpowiednikami z Bangladeszu. Będzie to swego rodzaju spotkanie wprowadzające” – powiedział Mirror Business KJ Weerasinghe, główny negocjator umów o wolnym handlu ze Sri Lanką w Biurze Handlu Międzynarodowego w Sekretariacie Prezydenta.
Oczekuje się, że obie strony sfinalizują daty i miejsce prowadzenia negocjacji w sprawie proponowanego PTA podczas tego wirtualnego spotkania.
Weerasinghe powiedział, że oba kraje planują rozpocząć negocjacje w sprawie proponowanej ustawy antyterrorystycznej.
„Pierwszym etapem będzie PTA, które ostatecznie doprowadzi do umowy o wolnym handlu; Ale to zajmie trochę czasu – dodał.
Rząd spodziewa się zakończenia negocjacji nad proponowanym PTA do końca tego roku lub na początku pierwszego kwartału przyszłego roku.
Według badania przeprowadzonego przez Bangladesh Institute of Development Studies (BIDS), proponowana PTA mogłaby zwiększyć wolumen handlu między dwoma krajami, prowadząc do 25-procentowego wzrostu handlu dwustronnego w ciągu pięciu lat.
W szczególności proponowany PTA może zwiększyć dwustronny handel tekstyliami i przędzą z korzyścią dla obu krajów.
Jak dotąd, w ramach proponowanej PTA, Sri Lanka przesłała listę 112 produktów, ubiegając się o bezcłowy dostęp do rynku Bangladeszu, podobnie Bangladesz ubiegał się o bezcłowy dostęp do ponad 100 produktów na rynku Sri Lanki.
Tymczasem Weerasinghe zauważył, że Sri Lanka wciąż czeka na odpowiedzi od indyjskich i chińskich urzędników, aby wznowić negocjacje w sprawie proponowanej umowy o wolnym handlu Chiny-Sri Lanka oraz umowy o współpracy gospodarczej i technicznej (ETCA) z Indiami.
Ponadto rząd planuje wyrazić chęć przystąpienia kraju do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), gdy zostanie ono otwarte dla nowych członków 1 lipca br.
Tymczasem Weerasinghe zauważył, że dyskusje interesariuszy z sektorem prywatnym toczą się w sposób formalny przed podpisaniem proponowanych umów handlowych.