KUALA LUMPUR (ANTARA) – Konsul Generalny Indonezji w Kuching, Radan Sikit Widjaksono, przybył do swojego biura na trzecim piętrze Konsulatu Generalnego Indonezji w Kuching (KJRI) w Sarawak w Malezji wczesnym rankiem 27 maja.
O 9:00 czasu lokalnego udał się do gmachu sądu w Kuching, aby towarzyszyć ośmiu indonezyjskim rybakom z wyspy Cherasan w dystrykcie Natuna w prowincji Riau Islands podczas ich pierwszego procesu.
Malezyjska Agencja ds. egzekwowania prawa morskiego (APMM) zatrzymała ośmiu rybaków za wpłynięcie na terytorium Malezji w dniu 19 kwietnia 2024 r., co ponownie rozszerzyło listę indonezyjskich rybaków aresztowanych na wodach Malezji. Tylko między listopadem 2023 r. a kwietniem 2024 r. miały miejsce cztery takie przypadki.
KJRI Kuching pracuje nad określeniem najlepszego sposobu uwolnienia ośmiu rybaków i sprowadzenia ich do domu, kontaktując się także z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Dżakarcie.
„Biorąc pod uwagę, że rybacy zostali aresztowani na niezamieszkanym obszarze, Dżakarta zaleciła wysłanie pisma z prośbą o uwolnienie rybaków” – powiedział Widjaksono.
Potwierdził, że Indonezja i Malezja nadal muszą pracować, aby zakończyć negocjacje w sprawie pięciu obszarów przygranicznych, w tym jednego między wyspami Riau a Sarawak.
Malezja wielokrotnie odrzucała indonezyjskich rybaków, którzy zapuszczali się na jej wody terytorialne na odległość do pięciu mil. Problem pogłębia się, gdy 19 kwietnia schwytano ośmiu rybaków, którzy zabłądzili 20 km od terytorium Indonezji.
Rząd Malezji wyraził również zaniepokojenie możliwością kradzieży przez indonezyjskich rybaków przedmiotów takich jak kable znalezione w nieczynnych przybrzeżnych zakładach wydobywczych na ich wodach.
„W takim przypadku na sprawców czekają surowe kary” – podkreślił konsul generalny, dodając, że kradzież kwalifikuje się jako przestępstwo.
Potrzeba masowej propagacji
Indonezyjskie Stowarzyszenie Tradycyjnych Rybaków (KNTI) z dystryktu Bintan wezwało rząd centralny do zwrócenia szczególnej uwagi na aresztowanie ośmiu rybaków i ich trzech łodzi.
Przewodniczący KNTI, Bintan Saigur Harianto, uważał, że dla rządu kluczowa jest współpraca z odpowiednimi stronami zainteresowanymi w celu podjęcia jeszcze większych wysiłków w celu rozwiązania takiego przypadku i zapobiegania jego ponownemu wystąpieniu.
Od 2020 r. władze Malezji zatrzymały wielu rybaków z Bintan. Część z nich została uwięziona, część została natychmiast deportowana.
Hariando wyraził nadzieję, że celem rządu będzie nie tylko uwolnienie i deportacja ośmiu rybaków, ale także odzyskanie ich łodzi i sprzętu rybackiego. W poprzednich przypadkach rząd Malezji zawsze zatrzymywał skonfiskowane łodzie i sprzęt.
Ponadto rząd Indonezji powinien szeroko rozpowszechniać wśród rybaków jasne informacje na temat indonezyjskich granic morskich, aby wiedzieli, gdzie kończą się granice ich kraju.
Kwestia suwerenności terytorialnej stała się jednym z głównych priorytetów w stosunkach dyplomatycznych Indonezji. W ciągu ostatnich dziewięciu lat Indonezja osiągnęła sześć porozumień na obszarach, w których graniczy z krajami sąsiadującymi, w tym z Malezją.
W latach 2017–2019 osiągnięto trzy umowy w sprawie trzech działek w regionie przygranicznym między Kalimantanem w Indonezji a Sabah w Malezji.
W 2021 r. Indonezja i Wietnam po 12 latach negocjacji zgodziły się na wytyczenie granicy morskiej między swoimi wyłącznymi strefami ekonomicznymi.
Później Indonezja i Malezja zawarły więcej porozumień granicznych. Tym razem oba kraje rozstrzygnęły spory dotyczące dwóch obszarów morskich na Morzu Sulawesi i Cieśninie Malakka w czerwcu 2023 r., kończąc 18-letni proces negocjacyjny.
W tym roku Indonezja i Malezja mają nadzieję zakończyć negocjacje w sprawie ustalenia trzech innych obszarów lądowych łączących Kalimantan i Sabah po 24 latach negocjacji.
Przedstawiciele Indonezji w Penang pomogli niedawno w deportacji czterech z pięciu rybaków, którzy przeżyli incydent w Cieśninie Malakka, który miał miejsce 16 maja.
Indonezyjski konsul generalny w Penang, Vandan Saraki, powiedział, że czterech rybaków z Pangalan Brandon zostało przewiezionych z międzynarodowego lotniska Pulau Pinang na międzynarodowe lotnisko w Kualanamu 27 maja przy pomocy KJRI Penang.
16 maja pięciu indonezyjskich rybaków było w drodze z Pangalan Brandon, kiedy ich łódź została uderzona przez niezidentyfikowany kontenerowiec. W rezultacie łódź musiała przeskoczyć z łodzi do wody. Według jednej z ofiar do zdarzenia doszło podczas mglistej pogody, co utrudniało rybakom zrozumienie otoczenia. Z powodu gęstej mgły rybacy nie byli w stanie dostrzec ani ominąć kontenerowca zbliżającego się do ich łodzi.
Czterech rybaków zostało uratowanych przez przepływający statek po 10 godzinach poszukiwań wraku uszkodzonej łodzi. W międzyczasie drugiego rybaka uratowali indonezyjscy rybacy z innego miejsca.
Czterech rybaków zostało później ewakuowanych na statek należący do APMM w Perak w Malezji. Jeden z czterech rybaków doznał poważnych obrażeń ramienia i pleców i został przewieziony do lokalnego szpitala. Później wszyscy wyzdrowieli i zostali zabrani do domu.
Oczekuje się, że incydent ten zachęci indonezyjskich rybaków do większej ostrożności podczas żeglowania, wyposażenia swoich łodzi w urządzenia nawigacyjne i zwracania szczególnej uwagi na warunki pogodowe.
Powiązane wiadomości: Kapitan indonezyjskiej łodzi rybackiej postawiony przed malezyjskim sądem
Powiązane wiadomości: Grupa zbrojna porywa trzech indonezyjskich rybaków w malezyjskim Lahat Datu
Powiązane wiadomości: Oznaczenia graniczne Indonezji i Malezji uznane za niezbędne dla rybaków
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.