Sprawdź ostatni niezależny test rakiety Artemis Moon

Czwarta próba ostatniej próby przedrakietowej rozpoczęła się w sobotę, a paliwo do rakiety ma rozpocząć się w poniedziałek rano.

Kluczowy test, zwany próbą mokrego skafandra, symuluje każdy etap startu bez opuszczania przez rakietę wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Proces polega na załadowaniu napędu Supercold, uruchomieniu pełnej symulacji odliczania, zresetowaniu zegara odliczania i przefiltrowaniu czołgów rakietowych.

Wyniki mokrej próby generalnej zadecydują, kiedy bezzałogowa Artemida I rozpocznie proces wychodzenia poza Księżyc i powrotu na Ziemię. Misja uruchomi projekt Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować pierwszą kobietę i pierwszą osobę na powierzchni Księżyca w 2025 roku.

Poprzednie trzy próby kwietniowej próby generalnej na mokro zakończyły się niepowodzeniem, zanim rakieta została w pełni załadowana z powodu różnych przecieków. NASA powiedziała później, że zostały one naprawione.

Zespół NASA 6 czerwca przetoczył rakietę Artemis I o wysokości 98 metrów, w tym system kosmiczny i statek kosmiczny Orion, do wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Mokre etapy próby generalnej

Mokra próba generalna rozpoczęła się w sobotę o godzinie 17:00 czasu wschodniego „wezwaniem do stacji” – kiedy wszystkie zespoły zaangażowane w misję podeszły do ​​swoich biurek i ogłosiły, że są gotowe do rozpoczęcia testów i dwudniowego startu. Odliczanie.

W weekend przygotowania rozpoczną się ładowanie załogi Artemis do rdzenia i górnych poziomów rakiety.

Obecnie dostępny jest podgląd rakiety na żywo Strona NASAZ przerywanym komentarzem.

Tankowanie zostało wstrzymane w poniedziałek rano ze względu na zidentyfikowany problem z zapasowymi dostawami azotu gazowego. Panel zwalniający zastąpił zawór, który spowodował problem. Aby mieć pewność, że zasilanie zapasowe działa zgodnie z oczekiwaniami, zostało ono przekształcone w zasilanie podstawowe na potrzeby dzisiejszego testu.

ET zatrzymał się o 21:28. Ciekły tlen schłodzono do minus 297 stopni Fahrenheita (minus 182 stopnie Celsjusza), a ciekły wodór użyto do wypełnienia środkowej części przed osiągnięciem szczytu rakiety. Wentylacja z rakiety jest widoczna przez cały proces.

READ  Huragan w Michigan: jeden zabity, prawie cztery tuziny rannych w „katastroficznych” uszkodzeniach Twistera

Środkowy poziom był w większości zatłoczony, a po godzinie 14.00 zespół wypełnił nad głową, gdy pojawiło się kilka problemów.

Zespół wykrył wyciek wodoru w kolejce szybkiego rozłączania dla fazy głównej i naprawia go. Ich pierwsza opcja nie działa i sprawdzają, czy istnieje inny sposób na zamknięcie wycieku.

Coś małego pożaru trawy ze stosu flair, spalonego nadmiarem płomieni płynnego wodoru, propanu z rakiety, płonie w kierunku polnej drogi. Zespół monitorował pożar trawy i nie spodziewał się, że stanie się to problemem, ponieważ ogień zostanie ugaszony, gdy dotrze do polnej drogi.

Po pomyślnym rozwiązaniu problemu ciśnienia ciekły tlen przepływa na górny poziom. Obecnie trzy z czterech czołgów rakiety są pełne.

Chociaż test został wydłużony ze względu na inżynierów próbujących pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi wycieków wodoru, test trwa obecnie 30 minut.

Policz od dołu

Dwugodzinne okno testowe rozpocznie się później. Zespół Artemis dążył do pierwszego odliczania do 16:28 czasu wschodniego, ale zostało przesunięte z powodu opóźnień. Nie ogłoszono nowego terminu.

Po pierwsze, członkowie zespołu Wykonaj odliczanie przez 33 sekundy przed rozpoczęciem i zatrzymaj cykl. Zegar zostanie zresetowany; Odliczanie zostanie ponownie uruchomione i będzie trwało około 10 sekund, zanim nastąpi uruchomienie.

„Podczas testu zespół może mieć niezbędne odliczanie, aby zweryfikować warunki przed ponownym uruchomieniem odliczania lub w razie potrzeby rozszerzyć je poza okno testowe, jeśli pozwalają na to dowody”, zgodnie z aktualizacją na stronie internetowej NASA.

Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor programu startowego Artemis programu Exploration Ground Systems NASA, powiedział na konferencji prasowej w środę, że poprzednie próby z mokrym ubraniem zrealizowały już kilka celów związanych z przygotowaniem rakiety do startu.

„Mamy nadzieję, że do tego czasu ukończymy je i uzyskamy operacje załadunku kriogenicznego z numerami terminali” – powiedział. „Nasz zespół jest gotowy do pracy i nie możemy się doczekać powrotu na ten test”.

Od 23 do 29 sierpnia, od 2 września do 6 września, zespół misji szuka możliwości wysłania Artemidy I na Księżyc późnym latem. I poza tym.

Gdy stos rakiet Artemis zakończy próbę mokrego ubrania, przetoczy się z powrotem do budynku montażu pojazdów Centrum Kosmicznego, aby poczekać na dzień startu.

READ  Po decyzji Roe, Rudy Giuliani klepnął go po plecach za „politykę”

Zespół Artemis ma długą historię za rygorystycznymi testami nowych systemów przed uruchomieniem i ma do czynienia z wieloma doświadczeniami, w tym zespołami Apollo i Shuttle-time, w tym licznymi próbami prób i opóźnieniami.

„W zespole nie ma ani jednej osoby, która odbiegałaby od odpowiedzialności za zarządzanie i dostarczanie nas i naszych kontrahentów, a mianowicie (Artemis I) wypełniając cele testu samolotu i wypełniając cele Artemis I. Projekt” NASA Zastępca dyrektora wykonawczego grupy zadaniowej ds. rozwoju systemów badawczych podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu Said Jim Free.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *