Śmiertelna ptasia grypa powoduje gwałtowny wzrost cen jaj

W czwartek detaliści zapłacili od 2,80 do 2,89 USD za tuzin dużych białych jajek klasy A na Środkowym Zachodzie, według danych USDA codzienny raport dotyczący jaj z regionu Środkowego Zachodu. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż około 1,25 USD, które kosztują w marcu według danych skompilowany przez Briana Earnestagłówny analityk branży białkowej w Cobank, który świadczy usługi finansowe dla agrobiznesu.

Zazwyczaj duże białe jaja w tym regionie kosztują od 0,70 do 1,10 USD za tuzin, powiedział Earnest, który zauważył, że ceny na Środkowym Zachodzie stanowią krajowy punkt odniesienia. W okolicach Wielkanocy, kiedy popyt jest wysoki, ceny te mogą sięgnąć około 2 USD, powiedział – znacznie niższe niż w czwartek.

Wyższy koszty paszy oraz trudności w łańcuchu dostaw sprawiły, że w tym roku wiele artykułów spożywczych stało się droższe, a jajka nie są wyjątkiem. Jednak ten szczególny wzrost jest napędzany przez wysoce zjadliwą ptasią grypę, którą wykryto w stadach w całym kraju, zauważył Earnest. To najgorsza epidemia ptasiej grypy w USA od 2015 roku.
Chociaż grypa jest śmiertelna dla drobiu, jest to „przede wszystkim problem zdrowotny zwierząt”, według Centers for Disease Controlktóry dodał, że uważa, że ​​„ryzyko dla zdrowia ogółu społeczeństwa związane z obecnymi wirusami ptasiej grypy H5N1 jest niskie”.

Ponieważ grypa jest tak zaraźliwa i śmiertelna dla ptaków protokół USDA polega na zabijaniu zarażonych stad w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

W stanie Iowa, wiodącym w kraju producencie jaj, „obecnie mamy kilkanaście miejsc dotkniętych chorobą”, w tym trzy obiekty, w których kury składają jaja – powiedziała Chloe Carson, dyrektor ds. komunikacji Departamentu Rolnictwa stanu Iowa. W rezultacie „musieliśmy wyludnić 11,2 miliona kur niosek” z około 56 milionów kur niosek w stanie Iowa ogółem, powiedziała.

READ  Ministerstwo i policja współpracują przy zbieraniu danych na temat młynów ryżowych i produktów

Carson wyjaśnił, że ten szczególny szczep grypy jest przenoszony przez dzikie ptaki wędrowne. Zauważyła, że ​​sezon migracji trwa zwykle od marca do maja.

„Dopóki trwają wzorce migracji, istnieje ryzyko, że choroby będą nadal wprowadzane do naszych krajowych populacji” – powiedział Carson.

Droższe jajka tego lata?

Chociaż Hurtowe ceny jaj rosną, co nie oznacza, że ​​supermarkety przerzucają te koszty na konsumentów, wyjaśnił Earnest.

Sprzedawcy często „stracą na jajkach, aby przyciągnąć ruch w sklepach”, powiedział. Ogólnie rzecz biorąc, w okresie Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, kiedy ludzie chętniej będą piec, „na półkach zobaczymy obniżoną cenę jajek”.

Więc zamiast podnosić ceny, niektóre sklepy wydają się radzić sobie z wyższymi kosztami, eliminując promocje na jajka.

„Działania promocyjne w handlu detalicznym były bardzo ograniczone i oferowały kupującym niewielką zachętę do dokonywania zakupów wykraczających poza bieżące potrzeby” — wynika z cotygodniowego przeglądu rynków jaj przeprowadzonego przez USDA. opublikowany w ostatni piątek.

W końcu jednak ceny prawdopodobnie wzrosną.

„Spodziewam się, że zobaczymy co najmniej 30 lub 40 procent premii oprócz [typical prices] w miesiącach letnich tego roku w wyniku mniejszej podaży – powiedział Earnest.

Zauważył również, że jeszcze przed wykryciem grypy w USA na początku tego roku liczba kur niosek była stosunkowo niska. A zapasy mrożonych lub suszonych jaj „znacznie spadły w porównaniu z tym, co zwykle” – powiedział. Może to oznaczać, że jeszcze w tym roku pojawią się niedobory jaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *