Setki osób ewakuowano po wybuchu pożaru w slumsach obok eleganckiej dzielnicy Gangnam w Seulu

SEOUL, 20 stycznia (Reuters) – W piątek w dzielnicy slumsów w stolicy Korei Południowej, Seulu, wybuchł pożar, niszcząc 60 domów, w tym wiele z tektury i drewna, i zmuszając do ewakuacji około 500 osób.

Pięć godzin zajęło służbom ratunkowym ugaszenie pożaru, który wybuchł przed świtem w wiosce Guriong, położonej po drugiej stronie autostrady od zamożnej dzielnicy Gangnam w Seulu. Urzędnicy poinformowali, że na razie nie ma ofiar.

Kuryong, zamieszkałe przez około 1000 osób, jest jednym z ostatnich ocalałych slumsów w stolicy i stało się symbolem nierówności w czwartej co do wielkości gospodarce Azji.

Dziesięć helikopterów i setki strażaków, policji i żołnierzy przyłączyło się do akcji gaszenia pożaru, który według władz zniszczył około jednej dziesiątej z ponad 600 domów w Kuryong.

„Zobaczyłam błysk z kuchni, otworzyłam drzwi i płomienie wydobywały się z sąsiednich domów” – powiedziała Shin, 72-letnia kobieta, której dom został całkowicie spalony.

„Więc pukałem do wszystkich pobliskich drzwi i krzyczałem:„ Pożar! Potem zadzwoniłem pod numer 119” – powiedziała, podając tylko swoje nazwisko.

60-letni Kim Doo-chun powiedział, że pożar nie dotknął jego rodziny, ale powiedział Reuterowi, że wioska jest stale zagrożona katastrofą z powodu tekturowych domów i wąskich uliczek.

„Jeśli w tej okolicy wybuchnie pożar, jeśli nie zareagujemy szybko, cała wioska jest zagrożona. Więc odpowiadamy razem od dziesięcioleci” – powiedział Kim, który mieszka w okolicy od 30 lat.

Slumsy od dawna cierpią z powodu pożarów i powodzi, a problemy z bezpieczeństwem i zdrowiem są liczne.

Rząd ujawnił plany przebudowy i relokacji po wielkim pożarze pod koniec 2014 r., ale wysiłki te przyniosły niewielkie postępy w obliczu trwającej od dziesięcioleci przeciągania liny między właścicielami ziemskimi, mieszkańcami i urzędnikami.

READ  Indonezja dodatkowo wzmacnia flotę poprzez zakup włoskich okrętów klasy FREMM

Urzędnicy obywatelscy w dystrykcie Seul i Gangnam oraz państwowi deweloperzy spierają się o to, jak wypłacić odszkodowania prywatnym właścicielom ziemskim w Kuryong.

Prezydent Yoon Suk-yeol, który został poinformowany o pożarze w Szwajcarii z okazji Światowego Forum Ekonomicznego, zarządził podjęcie wszelkich wysiłków, aby zapobiec poważnej katastrofie, powiedział jego rzecznik Kim Yoon-hye.

Burmistrz Seulu Oh Se-hoon odwiedził wciąż tlącą się wioskę i poprosił urzędników o przygotowanie się do przeniesienia dotkniętych rodzin.

Zgłoszone przez Hyeonhee Shin; Montaż: Christian Schmollinger, Gerry Doyle i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *