Sędzia może przychylić się do wniosku Trumpa, aby specjalny kapitan dokonał przeglądu dokumentów zajętych przez FBI

Komentarz

W sobotę sędzia federalny wskazał, że były prezydent Donald Trump chce przyznać niezależnemu „specjalnemu mistrzowi” wniosek o przejrzenie pudeł z tajnymi dokumentami i innymi materiałami przejętymi przez władze federalne z jego kurortu na Florydzie prawie trzy tygodnie temu.

W krótkim, dwustronicowym orzeczeniu sędzia okręgowy USA Eileen M. Cannon dał rządowi czas do wtorku na przedstawienie swoich argumentów w tej sprawie, kiedy to rozprawa sądowa zaplanowana jest na czwartek w West Palm Beach na Florydzie.

Był tam zespół prawników Trumpa Złożyłeś roszczenie W poniedziałek zwrócił się do sądu o wyznaczenie zewnętrznego eksperta w tej sprawie, twierdząc, że przeszukanie FBI w jego domu w Mar-a-Lago było motywowane politycznie, nadmierne i „szokująco agresywne”. Adwokaci byłego prezydenta powiedzieli, że urzędnicy federalni przejęli akta, do których nie byli prawnie uprawnieni.

Chociaż sędzia, który został nominowany na to stanowisko przez Trumpa w 2020 roku, wydaje się być skłonny do wyznaczenia specjalnego mistrza, powiedział, że jego nakaz „nie powinien być uważany za ostateczne rozstrzygnięcie wniosku powoda”.

Departament Sprawiedliwości nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Podczas przeszukania urzędnicy federalni skonfiskowali około dwudziestu pudeł z materiałami z Mar-a-Lago, w tym 11 kompletów tajnych dokumentów, z których wiele jest ściśle tajnych. Avril Haynes, Dyrektor Wywiadu Narodowego powiedział ustawodawcom Kongresu W piątek analitycy wywiadu USA przeprowadzą ocenę bezpieczeństwa narodowego i przegląd klasyfikacji materiałów.

Po tym, jak Trump złożył wstępną prośbę, Cannon poprosił go i jego prawników o wyjaśnienie, o co prosili sąd w ich 27-stronicowym wniosku i odpowiedzi na pytania dotyczące jurysdykcji.

W jego rządzącą sobotęCannon polecił Departamentowi Sprawiedliwości przedłożenie pod pieczęcią szczegółowej listy przedmiotów przejętych przez FBI. Poprosił również o aktualizację przeglądu rządu centralnego.

Prawnicy Trumpa chcą, aby specjalny mistrz zwrócił wszelkie informacje zabrane z własności Trumpa poza zakresem nakazu przeszukania i odłożył wszelkie materiały, które powinny być chronione przed kontrolą rządową ze względu na przywileje wykonawcze.

READ  Biały Dom odpowiada na krytykę wypowiedzi prezydenta Bidena na temat przyszłości węgla przez Joe Manchina

W przeszłości specjalni eksperci magisterscy byli zazwyczaj powoływani w sprawach związanych z tajemnicą adwokacką, a nie administracyjną. Ponadto FBI przegląda akta od 8 sierpnia. Przeglądanie wielu dokumentów wymaga bardzo wysokich uprawnień bezpieczeństwa, więc każdy specjalny mistrz może potrzebować takich uprawnień, aby je sprawdzić.

Oto, co znajduje się w częściowo zredagowanym oświadczeniu Mar-a-Lago

Krok Częściowo zredagowane oświadczenie pod przysięgą zostało rozpieczętowane w piątek, agenci, którzy przeprowadzili przeszukanie, szukają wszystkich „fizycznych dokumentów i zapisów”, które obejmują „dowody, kontrabandę, owoce przestępstwa lub inne materiały bezprawnie posiadane z naruszeniem trzech możliwych przestępstw”, w tym gromadzenie, uprowadzenie lub utratę części Szpiegostwa Działać. Informacje dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Nakaz przytacza również niszczenie dokumentacji oraz ukrywanie lub niszczenie mienia rządowego.

Przeszukanie jest częścią śledztwa kryminalnego dotyczącego tego, czy Trump i jego doradcy zabrali tajne dokumenty rządowe i nie zwrócili ich wszystkich, pomimo próśb wyższych urzędników.

Devlin Barrett przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *