Sędzia konstytucyjny postanowił nie zapraszać Prezydenta Jokowiego

Tempo.co, Djakarta – Sędzia konstytucyjny Arif Hidayat powiedział, że panel rozstrzygający spór dotyczący wyników wyborów powszechnych (PHPU) nie zaprosił prezydenta Joko Widodo ani Jokowi, ponieważ jest on głową państwa i szefem rządu.

Zdaniem Arifa nie należy pozywać Jokowi na proces, bo prezydent jest symbolem państwa, którego należy szanować.

„Bo prezydent jest głową państwa i szefem rządu. Jeśli jest szefem rządu, to będzie przedmiotem tego śledztwa. Ale skoro prezydent jest głową państwa, to powinien być symbolem państwa. Szanowany przez wszystkie zainteresowane strony” – powiedział w kwietniu w budynku Trybunału Konstytucyjnego w Dżakarcie, jak podaje tempo.co. Arief powiedział w piątek 5 maja 2024 r.

Dlatego Trybunał Konstytucyjny postanowił powołać asystentów Prezydenta, czyli czterech ministrów gabinetu Indonezji Maju, którzy są związani z argumentacją obozów Anies Baswedan-Muhaimin Iskandar i Ganjar Pranowo-Mahfud Md.

Są to Minister Koordynująca ds. Gospodarki Erlanka Hartardo, Minister Rozwoju Człowieka i Integracji Kulturowej Muhadjir Effendi, Minister Finansów Sri Mulyani i Minister Spraw Społecznych Thiri Rizmaharini.

„Dlatego wzywamy jego doradców, ci doradcy mają związek z zarzutami składającego petycję” – powiedział.

Arif przyznał, że analizował działania prezydenta podczas dzisiejszego przesłuchania w sprawie kontrowersji związanych z wyborami prezydenckimi. „Działania tej głowy państwa, które spotkały się z szerokim zainteresowaniem i które później zostały podważone przez składającego petycję” – stwierdził.

„W związku z działaniami tej głowy państwa sąd naprawdę zapytał: «Czy powinniśmy nazywać głowę państwa? Prezydentem Republiki Indonezji?». Wydaje się to niewłaściwe” – powiedział Arif Hidayat.

Wcześniej kilka partii zwróciło się do sędziów PHPU z prośbą o wezwanie prezydenta Jokowi na przesłuchanie. Chcieli, aby Jokowi pojawił się na rozprawie:

1. Dotung Mulya Lupis

W środę 3 kwietnia 2024 r. w budynku Trybunału Konstytucyjnego w Dżakarcie Dotung Mulya Lubis, przewodniczący Grupy Prawnej Kanjar-Mahfut, powiedział, że byłoby lepiej, gdyby prezydent Joko Widodo lub Jokowi uczestniczyli w rozprawie dotyczącej sporu dotyczącego wyborów prezydenckich przed Trybunałem Konstytucyjnym. lub M.K.

READ  Indonezja i Singapur omawiają wspólne działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza

„Tak naprawdę odpowiedzialność za zarządzanie tym krajem, odpowiedzialność za zarządzanie funduszami pomocy społecznej ostatecznie spada na prezydenta” – powiedział.

Według Dodunga faktycznie zaproszeni zostali Minister Finansów, Minister Spraw Społecznych, Minister Koordynujący ds. Gospodarki oraz Minister Koordynujący ds. Rozwoju Człowieka i Kultury. Jednak główna odpowiedzialność spoczywa na prezydencie – dodał.

„Moim zdaniem zatem obecność prezydenta jest już bardzo dobra, bardzo dobra i odpowie na wszystkie pytania opinii publicznej” – stwierdził Dotung.

2. Specjalne święta

Ekspert prawa konstytucyjnego Feri Amsari powiedział, że Trybunał Konstytucyjny (MK) może wezwać Jokowi do złożenia zeznań w procesie spornym dotyczącym wyborów prezydenckich. Według Feriego MK może wezwać Jokowi do ustosunkowania się do zarzutów, że jego rząd nie zachował neutralności w wyborach prezydenckich.

Feri powiedział, że prezydent Jokowi jest jednym z podmiotów prawnych oskarżonych o sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2024 r. Dodał, że kwestia ta była również omawiana podczas rozprawy.

Dlatego MK ma prawo wezwać Prezydenta do złożenia zeznań w charakterze jednej z oskarżonych. „Zatem oczywiście on (prezydent) może być wzywany przez sędziów lub strony w sądzie lub w innych procesach” – powiedział Feri w piątek 29 marca 2024 r. podczas spotkania w Kalibata w południowej Dżakarcie.

Zdaniem Ferry’ego ważne jest, aby zrobić to tak, aby rząd mógł jednoznacznie odpowiedzieć na zarzuty braku neutralności. Feri powiedział, że prezydent Jokowi mógłby wykorzystać tę okazję do obrony i udowodnienia, że ​​nie był zamieszany w oszustwo.

3. Koalicja Społeczeństwa Obywatelskiego

Koalicja Społeczeństwa Obywatelskiego Przeciwko Demokracji i Korupcji wezwała sąd do wezwania prezydenta Jokowi na rozprawę dotyczącą sporu wyborczego.

W liście otwartym przesłanym w czwartek 4 kwietnia 2024 r. Federacja Społeczeństwa Obywatelskiego oceniła rolę Prezydenta Jokowi w wpływaniu na przebieg wyborów powszechnych. Obejmowało to udział w nominacji najstarszego syna Prabowa Subianto, Gibrana Rakabuminga Raki, na kandydata na wiceprezydenta.

READ  Aktualizacje iOS 16.4.1 i macOS 13.3.1 naprawiły więcej niż twierdzi Apple

„Uważamy to za ważne i zwracamy się do Trybunału Konstytucyjnego o natychmiastowe zwołanie zeznań prezydenta Jokowi w procesie MK” – powiedział w czwartek Usman Hamid, przedstawiciel Sojuszu Społeczeństwa Obywatelskiego, podczas spotkania w budynku Trybunału Konstytucyjnego w centrum Dżakarty. 4 kwietnia 2024 r.

Zdaniem Osmana prezydent Jokowi powinien także wyjaśnić przejawy pomocy społecznej czy upolitycznienia banzo przez prezydenta i jego ministrów, które jako narzędzie propagandy wykorzystała druga para Prabowo-Kibran.

Amelia Rahima Sari | Sułtan Abdurahman | Adinda Jasmine Prasetyo

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *