Rząd rozpoczął ewakuację Indonezyjczyków w Gazie i otwarto przejście w Rafah

Tempo.co, DjakartaEwakuacja obywateli Indonezji, którzy utknęli na morzu Gaza Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że pas się rozpoczął. Zespoły ratownicze przybyły dziś, 1 listopada, na przejście graniczne w Rafah między Egiptem a południową Strefą Gazy.

„Ewakuacja jest dziś możliwa. Chcę podkreślić słowo «możliwa», ponieważ po raz kolejny nie możemy przewidzieć sytuacji” – powiedział minister spraw zagranicznych Redno Marsudi na konferencji prasowej w środę, 1 listopada, w budynku ministerstwa w centrum Dżakarty.

Retno powiedział, że ministerstwo wysłało zespół z Kairu do Rafah, jedynego możliwego wyjścia z obecnie oblężonej Gazy.

„Po wielu kontrolach nasz zespół z Kairu przybył do Rafah o 3:53 WIB (czasu zachodnioindonezyjskiego). Zespół jest już przy bramie po egipskiej stronie Rafah. Teraz zobaczymy, co się dzieje w tej części Gazy, – powiedział Redno.

Ewakuacji nie można jednak przeprowadzić jednocześnie, jednak priorytetem musi być bezpieczeństwo ludzi. Zapewnił także, że obywatele Indonezji uwięzieni w Gazie są w dobrym stanie. „Dobrze” nie oznacza, że ​​tu jesteśmy, ale oni są „dobrzy” pomimo bardzo złej sytuacji” – powiedział minister.

Ministerstwo w dalszym ciągu utrzymywało kontakt z Indonezyjczykami w Gazie, pomimo niestabilnych kontaktów. Ministerstwo odnotowało, że w Gazie przebywa dziesięciu Indonezyjczyków, w tym trzech wolontariuszy z Organizacji Medyczno-Humanitarnej (MER-C) oraz dwóch obywateli będących w związku małżeńskim z obywatelami Palestyny.

READ  Zaangażowanie UE w globalną współpracę w zakresie wody podczas 10. Światowego Forum Wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *