Rząd Indonezji zamierza do roku 2045 powiększyć morskie obszary chronione do 30%.

Tempo.co, DjakartaRząd Indonezji zobowiązał się do osiągnięcia celu, jakim jest powiększenie morskich obszarów chronionych do 30 procent wód Indonezji do 2045 r., oznajmiła Minister Spraw Morskich i Rybołówstwa Shakti Wayu Trengono.

„Morskie obszary chronione to strefy chronione. Naszym celem jest rozszerzenie takich stref do 30 procent indonezyjskich wód terytorialnych do 2045 r.” – zauważył w poniedziałek podczas Indonezyjskiego Forum Biznesu Morskiego i Rybackiego 2024 w Dżakarcie.

Podkreślił, że morskie obszary chronione obejmują obecnie 28,9 mln hektarów wód, czyli 6,4 mln km2, co odpowiada 8,7% powierzchni morskiej Indonezji.

Minister potwierdził, że takie obszary odgrywają ważną rolę w zapewnieniu trwałości zasobów rybnych kraju.

„Biorąc pod uwagę, że strefy te służą jako tarliska naturalnych ryb, obszary chronione odgrywają ważną rolę w zapewnieniu ich trwałości. Dlatego statki rybackie i handlowe nie powinny przez takie obszary przepływać” – podkreślił. Morskie obszary chronione mają pięciokrotnie większą zdolność pochłaniania emisji dwutlenku węgla w porównaniu z obszarami lądowymi.

Trengono podkreślił również, że indonezyjskie morskie obszary chronione mają ogromny potencjał – obejmują 58 000 hektarów siedlisk trawy morskiej, 1,2 miliona hektarów raf koralowych, 211 000 hektarów namorzynów i 30 procent głównych tarlisk ryb w kraju.

Mając to na uwadze, minister zwrócił się do swojego urzędu oraz urzędników samorządów regionalnych o zapewnienie, aby morskie strefy bezpieczeństwa były wolne od działalności żeglugowej.

Trengono zauważył, że jego biuro zaprosiło na forum ambasadora Filipin w Indonezji, ponieważ ocenił, że Filipiny wykazują lepsze sposoby zarządzania swoimi morskimi obszarami chronionymi.

pomiędzy

Wybór nauczyciela: Wśród 25 najlepszych wysp na świecie na wakacje w 2024 r. znajduje się Bali

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *