Rosja stoi w obliczu poważnych zakłóceń ropy, towary przepływają bez SWIFT

Ukraińscy żołnierze spacerują po głównym dworcu kolejowym w Kijowie, Ukraina, 25 lutego 2022 r. REUTERS / Umit Bektas

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • West blokuje dostęp niektórych rosyjskich banków do SWIFT
  • Handlowcy, analitycy widzą ogromne problemy z eksportem
  • Putin kontynuuje atak militarny na Ukrainę
  • Zachodnia inflacja już gwałtownie wzrasta w wyniku wysokich cen energii

LONDYN, 27 lutego (Reuters) – Rosyjski eksport wszystkich towarów, od ropy naftowej i metali po zboża, zostanie poważnie zakłócony przez nowe sankcje Zachodu, które zadadzą cios rosyjskiej gospodarce i zaszkodzą Zachodowi gwałtownym wzrostem cen i inflacji, powiedzieli handlowcy i analitycy .

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w sobotę podjęli decyzję o zablokowaniu dostępu niektórych rosyjskich banków do międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT, co dodatkowo ukarało Moskwę, która kontynuuje atak militarny na Ukrainę. Czytaj więcej

Podczas gdy niektóre rosyjskie banki – w tym Gazprombank, który obsługuje duże płatności za ropę i gaz – uniknęły pełnych sankcji blokujących, handlowcy i analitycy twierdzą, że czas potrzebny na przejście na nowe systemy nadal będzie oznaczał poważne wstrząsy w przepływach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Środki, które obejmą ograniczenia międzynarodowych rezerw rosyjskiego banku centralnego, zostaną wprowadzone w najbliższych dniach, a urzędnicy twierdzą, że wypracowywane są pewne zwolnienia dla energii.

„Próbując zwolnić transakcje energetyczne, SWIFT może nadal powodować znaczące zakłócenia w przepływach handlu energią w najbliższym czasie, przynajmniej do czasu, gdy kupujący przestawią się na alternatywy, takie jak Telex lub inne systemy”, powiedziała Amrita Sen, współzałożycielka Energy Aspects. zbiornik.

„W przypadku innych towarów – nie widzę, jak będzie przebiegać handel bez zwolnień” – powiedziała.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło wyspę Timor w Indonezji

SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, to bezpieczny system przesyłania wiadomości, który ułatwia szybkie płatności transgraniczne, przesyłając biliony dolarów rocznie, co stało się głównym mechanizmem finansowania handlu międzynarodowego.

Rosja produkuje 10% światowej ropy i dostarcza 40% gazu w Europie. Jest największym na świecie eksporterem zbóż i nawozów, czołowym producentem palladu i niklu, trzecim co do wielkości eksporterem węgla i stali oraz piątym co do wielkości eksporterem drewna.

Próba wykluczenia z systemu handlu całych kawałków 11. największej gospodarki świata – i dostawcy jednej szóstej wszystkich towarów – nie ma precedensu w erze globalizacji.

Pojawia się, gdy Zachód zmaga się z rekordowo wysokimi cenami energii pośród galopującej inflacji. Czytaj więcej

POSZUKIWANIE PRZEJRZYSTOŚCI

Co najmniej 10 handlarzy ropą i surowcami, którzy rozmawiali z Reuters pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że przepływy rosyjskich towarów na Zachód zostaną poważnie zakłócone lub całkowicie wstrzymane na kilka dni, jeśli nie tygodnie, dopóki nie zostaną wyjaśnione pewne zwolnienia.

„Nadal można korzystać z wewnętrznych systemów międzynarodowych banków mających oddziały w Rosji, ale będzie to spory bałagan” – powiedział bankier z dużym bankiem zachodnim z ekspozycją na Rosję, prosząc o nieujawnianie nazwiska ze względu na delikatną kwestię.

Niektórzy handlowcy stwierdzili, że chociaż rosyjskie banki, które wciąż nie były objęte sankcjami, takie jak Surgutnieftiegasbank, prawdopodobnie mogłyby wyczyścić dolary, co niekoniecznie rozwiązuje problem.

„Wiele firm będzie traktować rosyjską ropę jako sankcjonowaną i nie będzie jej dotykać, nawet jeśli będzie to dozwolone”, powiedział dyrektor wyższego szczebla z jednego z głównych zachodnich oddziałów handlu ropą, prosząc również o nieujawnianie nazwiska ze względu na delikatność sprawy.

„Więc wydaje się, że przez następne dwa do trzech dni wydaje się, że jest to maksymalny ból, podczas gdy ludzie sprawdzają, jakie ścieżki są otwarte” – dodał.

READ  Proponowany zakaz importu i eksportu ryb tropikalnych

Rosyjskie przepływy energii i towarów do Azji, zwłaszcza do Chin, będą prawdopodobnie kontynuowane.

Zarówno Chiny, jak i Rosja opracowują alternatywy dla SWIFT. Pekin zachęca do korzystania z własnej alternatywy, znanej jako system usług rozliczeniowych i rozrachunkowych CIPS, podczas gdy Moskwa stworzyła własny system przesyłania wiadomości bankowych, znany jako SPFS.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że kraj może przekierować swój eksport do Chin w przypadku zakłócenia przepływów na Zachód. Jednak analitycy twierdzą, że w ogóle nie można przekierowywać gazu, podczas gdy zdolność Pekinu do odbioru większej ilości ropy jest ograniczona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Dmitrija Żdannikowa; Montaż przez Jana Harvey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *