Recenzja książki: Historia islamu i muzułmanów w Australii

Doktor Javid Haverick.

Wszechstronne zrozumienie islamu i historii muzułmańskiej ma ogromne znaczenie we współczesnym zglobalizowanym środowisku, zwłaszcza w obliczu nieustannego wzrostu diaspory muzułmańskiej.

Imperatyw ten podkreśla się, rozważając wyjątkową historyczną trajektorię islamu w Australii, rozległym kraju kontynentalnym, geograficznie oddalonym od wielu krajobrazów świata.

Chociaż istniejące badania przyczyniły się w pewnym stopniu do naszego zrozumienia tematu, nie można przecenić przełomowego charakteru wczesnych prac doktora Herricka.

Ta praca naukowa, będąca pionierskim przedsięwzięciem, podejmuje kompleksowe badanie materiału obejmującego okres od IX wieku n.e. (III wiek w kalendarzu islamskim) do połowy XX wieku.

Wyjątkowa zaleta opracowania Havericka polega nie tylko na tym, że zostało napisane przez czołowego badacza w tej dziedzinie, ale także na dostarczeniu nowatorskich i oryginalnych spostrzeżeń.

Te skrupulatnie zaprojektowane badania służą potwierdzeniu istniejących informacji i stanowią bezcenne źródło informacji, które może zmienić nasze rozumienie historii muzułmańskiej w Australii.

Doktor Haverick skrupulatnie ukazuje wieloaspektowy wkład muzułmanów w bogaty zbiór różnorodności etnicznej, językowej i kulturowej nieodłącznie związany z australijską mozaiką. Dzieło o ogromnym znaczeniu jest lekturą obowiązkową nie tylko dla społeczności muzułmańskiej w Australii, ale także dla szerszego grona czytelników, obejmującego osoby z różnych środowisk.

To błyskotliwe badanie podnosi dyskurs historyczny na temat islamu w Australii i wyznacza wyraźnie wysoki standard dzięki solidnym stypendium Havericka. Subtelność zbadania niezliczonych wymiarów trajektorii historycznej sugeruje, że może ona służyć jako wzorcowy model dla późniejszych przedsięwzięć naukowych w tej dziedzinie.

Ismail Albayrak jest profesorem na Wydziale Teologii i Filozofii Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego.

Ta recenzja została pierwotnie opublikowana w Zadok Perspectives 162: Multicultural Odysseys and Storms (Fall 2024), 23-25. Edytowane i ponownie publikowane za zgodą.

————————————————

Książka obejmuje okres od IX wieku do lat czterdziestych XX wieku, rzucając światło na wiele tematów. W pierwszej części książka podkreśla wczesny wpływ cywilizacji islamskiej, wczesne odkrycie Australii przez muzułmanów i niektóre z najwcześniejszych praktyk, które zainspirowały islam wśród Aborygenów.

READ  Zgony w kurorcie z sandałami Bahama: Władze przeprowadzają sekcję zwłok zmarłych gości. Oto co wiemy

Zapomniany skarb na górnym północnym wybrzeżu Australii i obejmuje kształtowanie się dyskursu islamskiego podczas Pierwszej Podróży z udziałem Makassanów i Malajów oraz ich spotkania z Europejczykami.

W drugiej części książka ukazuje aspekty społeczne pierwszych muzułmańskich skazańców i wolnych osadników w kolonii. Podkreśla przybycie Afgańczyków i Hindusów oraz ich historyczny wkład w wnętrze Australii.

Następnie pojawiają się problemy osadnicze w kantonach i miastach Malajów oraz tamtejsze życie społeczne. Książka zawiera szczegółowe opisy wczesnych meczetów, świąt islamskich w Australii i pielgrzymek australijskich muzułmanów do Mekki.

Dokumentuje społeczności osmańskie i indo-afgańskie oraz ich ważne dziedzictwo w Australii. Ukazuje wyjątkowy wkład muzułmanów ANZAC o różnym pochodzeniu etnicznym w obronę australijskich granic, wolności i demokracji.

Dr. Abdul Khaliq Qazi, Były profesor Uniwersytetu w Melbourne.

—————————————————
Dr Dzavid Haveric rozwija narrację wyjaśniającą, w jaki sposób muzułmanie tworzą różnorodne, wielorasowe i kosmopolityczne społeczeństwa we Wspólnocie Australijskiej.

Ten kompleksowy opis islamu w Australii opiera się na zapisach wypraw muzułmańskich w IX wieku, a także – z niedawnych czasów przedkolonialnych – na rybakach z Macassan, którzy regularnie co roku odwiedzali północną Australię, aby odnowić kontakty z rdzennymi protektorami kraju.

Niewielka, ale stała obecność muzułmanów od początków brytyjskiego osadnictwa jest częścią intrygującej i wciąż rozwijającej się historii. Nie chodzi tylko o to, jak islam objawia się wśród innych religii, ale także o muzułmańską wieloetniczność z wieloma historiami o zróżnicowanej i pluralistycznej wspólnocie wyznaniowej.

Ta książka da czytelnikowi poczucie, co to oznacza dla większości muzułmanów w tym rozległym kraju od Wysp Kokosowych po wschodnie wybrzeże, który radośnie głosi, że „Australia jest moim domem”.

Doktor Bruce C. Worn, Wcześniej starszy wykładowca na Uniwersytecie Monash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *