Przywracanie zagrożonych rekinów w wodach Indonezji

W czystych wodach wokół indonezyjskich wysp Raja Ampat rekiny zebry (Stecostoma tigrinum) podziwiano za ich cudowną urodę. Jednak nieuregulowane połowy w latach 90. i na początku XXI wieku, głównie w celu połowu płetw i mięsa, doprowadziły do ​​drastycznego spadku ich liczebności. „[Today] Ich obserwacje są tak rzadkie… uważa się, że populacja nie jest ani genetyczna, ani stabilna” – powiedziała Laura Simmons, regionalna kurator SeaLife Australia i Nowa Zelandia. Sobotni dodatek ABC RN.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje żarłacze zebry jako zagrożone, a na niektórych obszarach, takich jak Raja Ampat, indonezyjskie wyspy prawie zniknęły pomimo niedawnych wysiłków rządu na rzecz ochrony mórz. Jednak obecnie podejmowane są przełomowe wysiłki mające na celu pomoc populacjom żarłacza zebry, a jeśli się powiedzie, mogą służyć jako model przywracania innych ekosystemów morskich uszkodzonych przez działalność człowieka. Dlatego też w ramach wspólnego wysiłku obejmującego 19 krajów, pod przewodnictwem organizacji ReShark, realizowany jest projekt „ponownego zdziczenia rekinów” w wodach u wybrzeży Raja Ampat.

Rewilding nie jest nową koncepcją – stosowano go już wcześniej u zwierząt takich jak dziobaki w Sydney i pandy wielkie w Chinach. Ale po raz pierwszy próbowano tego z rekinami. Pobliska Australia, która była w stanie utrzymać stosunkowo zdrową populację żarłaczy zebry dzięki ustanowionej ochronie rządowej, była jednym z krajów, które podniosły rękę, aby pomóc. Program hodowlany w SeaLife Sydney Aquarium obejmuje dwa samce rekinów zebrowatych, Leo i Gohan, oraz dwie samice, Zimba i Gaia. „To uderzający, piękny gatunek” – powiedział Simmons.

Po kryciu samice rekinów składają brązowe, skórzaste jaja, a akwarium uważnie monitoruje ich rozwój. „Kiedy zobaczymy, jak porusza się w nich mały zarodek, kluczowy jest moment” – mówi Simmons. Nesha Ichida, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska morskiego i kierownik projektu ReShark, podkreśla znaczenie szybkiego transportu jaj do Indonezji: „Chcemy uzyskać [the eggs] Jak najszybciej jedź do Indonezji, żeby przyzwyczaiły się do indonezyjskiej wody. Jaja są ostrożnie transportowane do Raja Ampat i umieszczane w podwodnych chatach zaprojektowanych tak, aby ułatwić aklimatyzację do indonezyjskiego dna morskiego.

Po około miesiącu, wyjaśnia Ichida, z jaj wykluwają się, a specjalnie wyszkoleni akwaryści (zwani także „nianiami rekinów”) opiekują się młodymi rekinami i uczą je polować na ślimaki morskie w „małych zbiornikach” wylęgarni. Ostatecznie rekiny są przenoszone do chronionych zagród w pobliskim oceanie, gdzie są wprowadzane do innego życia morskiego. Kiedy osiągną długość 32 cali (80 centymetrów), są wypuszczane na wolność.

Jak dotąd w ramach projektu cztery rekiny zebry: Mali, Audrey, Charlie i Kathleen zostały ponownie wprowadzone do wód Raja Ampat. A każdy z nich pochodzi z programu hodowlanego Sea Life Sydney Aquarium. „Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy pierwszym akwarium na świecie, które może dostarczyć jaja na potrzeby tego projektu” – mówi Simmons. Zespół projektu STAR uważnie monitoruje cztery obecnie wypuszczane rekiny zebry i ma nadzieję wprowadzić więcej w przyszłości. Ich ostatecznym celem jest stworzenie zdrowej, zróżnicowanej genetycznie populacji rekinów zebry w Raja Ampat poprzez import 500 jaj w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.

„Połączenie władz indonezyjskich i władz lokalnych oraz zgromadzenie wszystkich zainteresowanych stron na miejscu zajęło dwa i pół roku” – wyjaśnił Ichida, odnotowując znaczące wysiłki na rzecz ochrony przyrody podjęte przez rząd Indonezji w ciągu ostatnich 15 lat. Utworzenie morskich obszarów chronionych uczyniło Raja Ampat jednym z najskuteczniej wdrażanych morskich obszarów chronionych w Azji Południowo-Wschodniej. Istotną rolę odegrała także społeczność lokalna, uczestnicząc w wylęgarni i znajdując alternatywne możliwości zatrudnienia.

„Widzicie rezultaty tego” – skomentował Simmons. „To jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym rzeczywiście poprawia się różnorodność biologiczna mórz”. Simmons uważa, że ​​projekt może mieć dalekosiężny wpływ poza wyspy indonezyjskie, służąc jako model odzyskiwania różnych zagrożonych gatunków. Perspektywa ta jest szczególnie zachęcająca, biorąc pod uwagę raporty IUCN 37% to gatunki rekinów są zagrożone wyginięciem.

„To niesamowity szablon, który może zapewnić niesamowitą regenerację wielu zagrożonych gatunków” – podsumował Simmons.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. sprawdzać N Strona internetowa.

READ  Top 25 jutra dzisiaj: profile USC, Clemson Playoff poprawiają się dzięki postępom w rankingach futbolu uniwersyteckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *