Potężne trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło południową część głównej wyspy Indonezji, Jawy, ale nie ma bezpośrednich doniesień o osobach rannych ani znaczących szkodach materialnych.
JAKARTA, Indonezja – Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w skali Richtera nawiedziło w sobotę południową część głównej wyspy Indonezji, Jawy, ale nie ma bezpośrednich doniesień o osobach rannych ani znaczących szkodach materialnych.
Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych podała, że trzęsienie ziemi miało miejsce 102 km (63 mil) na południe od Banjar, na głębokości 68,3 km (42,4 mil). Nie ma ostrzeżenia o tsunami.
Wieżowce w stolicy Dżakarcie kołysały się przez około minutę, a dwupiętrowe domy gwałtownie się trzęsły w stolicy prowincji Zachodnia Jawa, Bandung, oraz w miastach satelickich Dżakarty: Debok, Tangerang, Pokor i Bekasi. Według Indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki trzęsienie ziemi było również odczuwalne w Zachodniej Jawie, Yogyakarcie i innych miastach prowincji Jawa Wschodnia.
Agencja ostrzega przed możliwością wystąpienia trzęsień ziemi.
Trzęsienia ziemi często występują na rozległym archipelagu, ale w Dżakarcie są rzadko odczuwalne.
Indonezja, aktywny sejsmicznie archipelag liczący 270 milionów mieszkańców, jest podatny na wstrząsy sejsmiczne ze względu na swoje położenie na głównych uskokach geologicznych znanych jako „Pierścień Ognia” Pacyfiku.
Co najmniej 602 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o sile 5,6 w skali Richtera, które miało miejsce w 2022 r. w Siangjur w zachodniej Jawie. Była to najtragiczniejsza ofiara w Indonezji od trzęsienia ziemi i tsunami w Sulawesi w 2018 r., w wyniku których zginęło ponad 4300 osób.
W 2004 r. bardzo potężne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim wywołało tsunami, w wyniku którego zginęło ponad 230 000 ludzi w kilkunastu krajach, głównie w prowincji Aceh w Indonezji.