Porozmawiaj, aby podkreślić politykę „zerowych opłat” dla indonezyjskich pomocników

Michał Szum

Odwiedzający indonezyjski urzędnik państwowy spotkał się z pracownikami domowymi w Hongkongu, ponieważ Dżakarta planuje wysłać oficjalną delegację do rozmów z urzędnikami SAR w przyszłym miesiącu na temat polityki „zerowej opłaty”.

Władze Indonezji zapowiedziały, że będą ściśle egzekwować nową politykę płatniczą, wymagającą od pracodawców pokrycia wszystkich kosztów zatrudnienia indonezyjskich pomocników domowych.

Benny Ramdani, prezes indonezyjskiej organizacji ochrony pracowników migrujących BP2MI, rozmawiał wczoraj rano z indonezyjskimi pomocnikami domowymi w parku Lai Si Kok, aby uzyskać wgląd w ich sytuację.

Został sfotografowany z kilkoma pomocnikami podczas wycieczki do Hongkongu w ramach prywatnej wycieczki, ale nie odpowiadał na pytania mediów, w tym „politykę zerowej opłaty”.

Sekretarz generalny Rinardi Razman powiedział, że oficjalna „pełna delegacja” z Indonezji planuje spotkanie z przedstawicielami rządu SAR w przyszłym miesiącu.

Powiedział, że po powrocie do Dżakarty omówi z ministerstwami sytuację ich obywateli w SAR, „bo jeśli nie widzimy tego na własne oczy, nie wiemy, co się dzieje w Hongkongu, a zwłaszcza jaki jest potencjał. Problemy z jakimi borykają się pracownicy”.

Dodał, że nie wiedział o wcześniejszym oświadczeniu rządu SAR, powołującym się na ambasadę Indonezji działającą w Hongkongu, że struktura kosztów zorganizowania indonezyjskiej pomocy domowej do pracy w SAR pozostanie niezmieniona.

Razman powiedział, że nie zna szczegółów spotkania między rządem SAR a konsulatem Indonezji, ponieważ ich wizyta nie miała na celu omówienia „polityki zerowej taryfy” w ramach ich oficjalnych uprawnień.

Miał na myśli spotkanie w zeszły czwartek między sekretarzem pracy i opieki społecznej Chrisem Sun Yuk-hanem a pełniącym obowiązki konsula generalnego Indonezji w Hongkongu, Slametem Nogroho, w sprawie opłat za zatrudnienie indonezyjskich pomocników.

Sun powiedział po spotkaniu, że Nogroho wyjaśnił na spotkaniu, że nie będzie zmian w strukturze opłat dla indonezyjskich asystentów przyjeżdżających do pracy w Hongkongu.

READ  Biden mówi, że jest teraz przekonany, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale pozostawia otwarte drzwi dla dyplomacji

Zacytował również Nogroho, który powiedział, że Stowarzyszenie Indonezyjskich Agencji Zatrudnienia „nie reprezentuje rządu Indonezji”.

Pracodawcy będą musieli zapłacić dodatkowe 4000 HK $ do 5000 HK $ za zatrudnienie pomocnika z Indonezji po tym, jak stowarzyszenie poinformowało na początku tego miesiąca, że ​​władze Indonezji będą ściśle wdrażać „politykę zerowych opłat”.

Agencje zatrudnienia stwierdziły, że ta polityka zmieniła mieszkańców Hongkongu w pomocników z innych krajów, podczas gdy stowarzyszenia pomocy domowej stwierdziły, że nie rozwiąże to problemu agencji w Indonezji, które obciążają ich zbyt wysokimi opłatami.

[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *