Policja w Hongkongu zwalnia katolickiego kardynała aresztowanego pod zarzutem bezpieczeństwa narodowego

HONG KONG, 11 maja (Reuters) – Kardynał Joseph Zen, jeden z najstarszych katolickich duchownych w Azji, i trzech innych zostało aresztowanych pod zarzutem „współpracy z siłami zagranicznymi”, aby pomóc w prowadzeniu nieistniejącego już Hongkongu Funduszu na rzecz Bojowników. , został później zwolniony za kaucją.

90-letni były biskup Hongkongu był przesłuchiwany przez kilka godzin w środę na posterunku policji w Chai Wan w pobliżu jego domu kościelnego, zanim został zwolniony za kaucją policyjną. Zen, który ma srebrne włosy, nosił biały kołnierzyk i wyszedł bez komentarza dla mediów.

Dwóch mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 45 do 90 lat zostało aresztowanych przez departament bezpieczeństwa narodowego policji we wtorek i środę za „współpracę z siłami zagranicznymi”, podała lokalna policja w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Policja powiedziała, że ​​podejrzewa, że ​​słyszeli zagraniczne sankcje. Policja powiedziała, że ​​wszyscy zostali zwolnieni za kaucją z paszportami skonfiskowanymi na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Prawne źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało Reuterowi, że pięć osób zostało aresztowanych w związku ze sprawą: Zen; starszy adwokat Margaret Ng, 74 lata; aktywistka i piosenkarka pop Denise Ho; Były ustawodawca Sid Ho; I były pedagog Hui Po-keung.

Zen od dawna opowiadał się za demokratycznymi względami w Hongkongu i Chinach kontynentalnych i wypowiadał się przeciwko rosnącemu w Chinach autorytaryzmowi za prezydenta Xi Jinpinga, w tym narzuconemu przez Pekin przepisowi o bezpieczeństwie narodowym i prześladowaniu niektórych katolików w Chinach.

Hui został aresztowany na lotnisku we wtorek wieczorem, a według doniesień mediów Sid Ho jest już w więzieniu pod osobnym zarzutem.

Cała piątka była powiernikami „612 Humanitarian Relief Fund”, który pomógł zapłacić rachunki prawne i medyczne protestujących aresztowanych podczas prodemokratycznych, antychińskich protestów w 2019 roku.

Troska Watykanu

Hongkong od dawna jest jedną z najważniejszych katolickich siedzib plażowych w Azji, z rozległą siecią agencji pomocowych, naukowców i misjonarzy wspierających katolików w Chinach kontynentalnych i gdzie indziej.

READ  Bali przygotowuje zaplecze zdrowotne dla uczestników szczytu AIS Forum

Pekin uchwalił w czerwcu 2020 r. największą ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przewiduje wymierzanie kary dożywocia za terroryzm, współpracę z obcymi mocarstwami, ujarzmienie i secesję.

Watykan poinformował w środę, że jest „niespokojnie świadomy” aresztowania kardynała Josepha Zen w Hongkongu i dąży do postępu „z większą czujnością”.

Reuters nie był od razu dostępny do komentowania. Katolicka diecezja Hongkongu nie skomentowała tego od razu.

„612 Humanitarian Relief Fund” został anulowany w zeszłym roku po rozwiązaniu organizacji, która pomagała otrzymywać darowizny za pośrednictwem konta bankowego.

Aresztowania nastąpiły po tym, jak policja poinformowała we wrześniu ubiegłego roku, że zaczyna badać fundusze rzekomo naruszające ustawę o bezpieczeństwie narodowym.

Kurt Campbell, koordynator ds. regionu Indo-Pacyfiku USA, powiedział, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone „zacieśnieniem” kręgów religijnych i naukowców w Hongkongu.

„Mogę wam powiedzieć, że myślę, że jesteśmy głęboko zaniepokojeni działaniami Hongkongu mającymi na celu wywarcie presji na społeczeństwo obywatelskie i usunięcie ich” – powiedział Campbell zapytany o zatrzymanych na internetowej imprezie w Waszyngtonie.

Hui, profesor nadzwyczajny badań kulturowych na Uniwersytecie Lincolna, kiedyś wykładał na wygnaniu demokratę Nathan Law.

„Jeśli chcesz kogoś ukarać, zawsze możesz znaleźć powód” – napisał La na swojej stronie na Facebooku w odpowiedzi na aresztowanie Hui.

Krytycy, w tym Stany Zjednoczone, twierdzą, że kiedy Hongkong powrócił pod chińskie rządy z rąk Brytyjczyków w 1997 r., prawo bezpieczeństwa podważyło wolność obiecaną przez Chiny w ramach porozumienia „jeden kraj, dwie instytucje”.

Jednak urzędnicy Hongkongu twierdzą, że prawo przyniosło miastu stabilność od czasu masowych protestów w 2019 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jesse Pong, James Pomfred, Greg Doroth i raport z Hong Kong News Room; Dodatkowe reportaże autorstwa Philippe’a Bullelli w Rzymie, Davida Brunstroma i Michaela Martiny w Waszyngtonie; Montaż przez Nicka McPhee, Marka Heinricha i Alexa Richardsona

READ  Graham prosi Sąd Najwyższy o interwencję po orzeczeniu wyborczym

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *