Peru: Castillo zaprzecza zarzutom w związku z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych przeciwko PeruCNN

Były prezydent Peru Pedro Castillo zaprzeczył oskarżeniom o spisek i bunt po jego dramatycznym obaleniu i aresztowaniu w zeszłym tygodniu. Pojawił się w sądzie we wtorek, pośród trwających protestów zwolenników Castillo, w wyniku których zginęło co najmniej sześć osób.

Castillo został postawiony w stan oskarżenia i aresztowany 7 grudnia po ogłoszeniu planów rozwiązania Kongresu i ustanowienia rządu nadzwyczajnego przed głosowaniem w sprawie impeachmentu przez prawodawców.

Prezydentem została jego była wiceprezydent Tina Polwarte. W poniedziałek w telewizyjnym wystąpieniu Pollarde zaproponował przeprowadzenie wyborów parlamentarnych co dwa lata do kwietnia 2024 roku.

Castillo pojawił się we wtorek na wirtualnej rozprawie sądowej, aby odwołać się od siedmiodniowego aresztu, apelacji, która została ostatecznie odrzucona przez sędziego Cesara San Martina.

Podczas procesu Castillo powiedział San Martinowi: „Nigdy nie popełniłem przestępstwa spisku ani buntu” i opisał swoje zatrzymanie jako arbitralne i nieuzasadnione.

Ubrany w niebieską kurtkę i siedzący obok swojego prawnika, Ronalda Atencio, Castillo powiedział: „Nigdy nie zrezygnuję i nigdy nie zrezygnuję z tej popularnej sprawy”.

„Z tego miejsca chcę wezwać siły zbrojne i policję krajową do złożenia broni i zaprzestania zabijania tych ludzi, którzy są spragnieni sprawiedliwości. Chcę, żeby moi ludzie dołączyli do mnie jutro o 13:42… – powiedział, zanim sędzia przerwał.

Od zeszłego tygodnia w miastach w całym kraju wybuchły demonstracje poparcia dla Castillo, czasami naznaczone starciami z siłami bezpieczeństwa Peru.

W protestach zginęło co najmniej sześć osób, w tym dwoje nieletnich – poinformowało we wtorek biuro prasowe rzecznika praw obywatelskich Peru. Ministerstwo zdrowia Peru napisało na Twitterze, że co najmniej 47 osób zostało hospitalizowanych w wyniku protestów w miastach Lima, Apurimac, Huancavelica i Arequipa.

Według radia i telewizji Radio Programas del Peru demonstranci wzywają do wyborów parlamentarnych, rozwiązania Kongresu i utworzenia nowego Zgromadzenia Ustawodawczego.

READ  Dżakarta przedłuży pracę zdalną ze względu na brak poprawy jakości powietrza

Bolavarte we wtorek wezwał do przywrócenia pokoju w kraju i powiedział, że poinstruował policję, aby nie używała śmiercionośnej broni przeciwko protestującym.

„Każdy ma prawo do protestu, ale nie można dokonywać wandalizmu, nie można palić szpitali, karetek pogotowia, posterunków policji, nie można atakować lotnisk, (to) nie są normalne protesty, osiągnęliśmy szczyt” – dodał Boluarte. .

Operator kolejowy PeruRail poinformował w oświadczeniu, że pociągi do i z Machu Picchu zostaną wstrzymane od wtorku z powodu protestów w Peru.

„Przepraszamy za niedogodności, jakie te ogłoszenia spowodują dla naszych pasażerów; Są one jednak spowodowane okolicznościami, na które nasza firma nie ma wpływu i starają się nadać priorytet bezpieczeństwu pasażerów i pracowników” – czytamy w oświadczeniu.

Demonstranci starli się z policją w stolicy Peru, Limie, w poniedziałek.

Loty zostały również zakłócone z powodu protestów, a LATAM Airlines ogłosiły tymczasowe zawieszenie usług do iz lotnisk w peruwiańskich miastach Arequipa i Cusco.

Według Peruwiańskiej Korporacji Portów Lotniczych i Lotnictwa Komercyjnego (CORPAC), protestujący próbowali zablokować terminal na międzynarodowym lotnisku Alejandro Velasco Astete w Cusco w poniedziałek.

Według CORPAC do tej pory nie było doniesień o rannych, aresztowaniach ani uszkodzeniach lotniska.

Protestujący na międzynarodowym lotnisku im. Alfredo Rodrigueza Balona w Arequipie w poniedziałek.

LATAM wezwał władze peruwiańskie do podjęcia „właściwych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa” operacji lotniczych.

„Ubolewamy nad niedogodnościami, jakie ta sytuacja poza naszą kontrolą spowodowała u naszych pasażerów” – dodano.

W poniedziałek wieczorem policja krajowa Peru zgłosiła blokady dróg krajowych w co najmniej 11 regionach kraju.

Ponadto rząd ogłosił stan wyjątkowy w siedmiu prowincjach regionu Apurimac w południowo-środkowym Peru.

W ostatnich latach Peru było nękane niestabilnością polityczną, a 60% ankietowanych popiera przedterminowe wybory w celu odnowienia zarówno prezydenta, jak i Kongresu, według wrześniowego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Studiów Peruwiańskich, a wielu Peruwiańczyków wzywa do zmian politycznych.

Nie jest jasne, czy objęcie prezydentury przez Boluarte spotka się z powszechnym poparciem politycznym.

READ  Wyłącznie: Microsoft nadal działa na urządzeniu do strumieniowania w chmurze Xbox o nazwie kodowej „Keystone”

Poluarte „nie ma uznanej kariery politycznej” – powiedział Fernando Dusta Soldevilla, profesor nauk politycznych na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru. „Bez partyjnego poparcia, partii politycznej czy organizacji społecznej była od początku słaba”.

„Wszyscy wiedzą, kiedy rozpoczął się rząd Diny Boluarte, ale nikt nie może powiedzieć na pewno, jak długo będzie trwał” – powiedział CNN.

Korekta: ta historia została zaktualizowana, aby odzwierciedlić rewizję dokonaną przez rzecznika praw obywatelskich Peru w sprawie znanej liczby ofiar śmiertelnych w wyniku niedawnych protestów politycznych w Peru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *