Pekin będzie uważnie monitorować cła z Dżakarty


Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian. (Foto/mfa.gov.cn)

Pekin oświadczył w czwartek, że uważnie śledzi potencjalne cła ochronne, jakie Dżakarta może nałożyć na określone produkty, twierdząc, że będzie współpracować z Dżakartą na rzecz utrzymania wolnego i otwartego porządku handlu międzynarodowego.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lin Jian wygłosił tę uwagę na regularnej konferencji prasowej po ostatnich doniesieniach, że Indonezja nałoży 200-procentowe cła importowe na chińskie towary.

Lin powiedział, że Chiny podejmą niezbędne środki w celu ochrony uzasadnionych interesów zaangażowanych firm.

W zeszłym tygodniu indonezyjski minister koordynujący ds. gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Binsar Bandjaitan powiedział, że cła „nie obejmują żadnego kraju” – podała agencja informacyjna Xinhua.

„Indonezja nie będzie po prostu podążać za innymi krajami, jeśli będzie to sprzeczne z naszymi interesami narodowymi” – powiedział Luhut.

W odpowiedzi Lin powiedział: „Jesteśmy świadomi odpowiednich oświadczeń, zwłaszcza wyjaśnień ministra zjednoczenia Luhuta i ministra handlu Indonezji Zulkipli Hasana, którzy stwierdzili, że nawet jeśli zostaną nałożone cła ochronne, będą one miały zastosowanie do wszystkich krajów”.

Zauważając, że współpraca między Chinami a Indonezją z natury jest korzystna dla obu stron, Lin stwierdził, że Chiny dążą do pobudzenia handlu dwustronnego w oparciu o obopólne korzyści.

Przeciwnik protekcjonizmu

„Oba kraje zdecydowanie popierają wolny handel, sprzeciwiają się protekcjonizmowi i aktywnie angażują się w utrzymanie solidnego i stabilnego rozwoju dwustronnej współpracy w zakresie handlu i inwestycji” – powiedział Lin.

Dodał, że Chiny mają nadzieję współpracować z Indonezją, aby handel dwustronny był „silny, zrównoważony, sprzyjający włączeniu społecznemu i wzajemnie zrównoważony”.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Chiny są głównym partnerem handlowym Indonezji i drugim co do wielkości źródłem inwestycji zagranicznych dla tego kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Indonezja jest drugim co do wielkości kierunkiem chińskich inwestycji w ASEAN.

READ  Airlangga twierdzi, że program bezpłatnych obiadów w Prabowie został uwzględniony w budżecie państwa na 2025 rok

W zeszłym tygodniu Luhut podkreślił, że Chiny są ważnym strategicznym i wszechstronnym partnerem Indonezji w handlu i inwestycjach, jak podała indonezyjska gazeta Antara News.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *