Paul Farmer, pionier globalnego zdrowia, umiera w wieku 62 lat

„Kiedy mówisz o kultowych gigantach w dziedzinie zdrowia publicznego, stoi on prawie na bardzo, bardzo krótkiej liście osób” – powiedział dr. Fauci, który po raz pierwszy spotkał dr. Rolnik kilkadziesiąt lat temu, kiedy dr. Farmer był studentem medycyny. Dodał: „Nazwał mnie swoim mentorem, ale w rzeczywistości był dla mnie bardziej mentorem”.

W dalszej części swojej kariery dr. Rolnik został luminarzem zdrowia publicznego; temat filmu dokumentalnego z 2017 roku „Gięcie łuku”; oraz autor 12 książek.

W 2020 roku, kiedy otrzymał nagrodę Nagroda Berggruena w wysokości 1 miliona dolarów, wręczany co roku wpływowemu liderowi myśli, przewodniczący komitetu nagrody powiedział dr. Farmer „przekształcił nasze rozumienie” tego, „co to znaczy traktować zdrowie jako prawo człowieka oraz wynikające z tego zobowiązania etyczne i polityczne”.

Dr. Farmer, który nigdy nie osiadł na łatwym życiu starszego męża stanu, był energicznie zaangażowany w reakcję na pandemię Covid-19, skłaniając administrację Bidena do zniesienia barier dotyczących własności intelektualnej, które uniemożliwiały firmom farmaceutycznym dzielenie się ich technologią.

„Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo zdrowotne, w sensie obrony” – powiedział. „Nie chodzi tylko o działalność charytatywną, chociaż to nie jest takie złe. Chodzi też o pragmatyczną solidarność z potrzebującymi pomocy.”

Paul Edward Farmer Jr. urodził się w październiku 26, 1959, w West Adams, Mass. Matka Paula, Ginny (Rice) Farmer, pracowała jako kasjerka w supermarkecie, a jego ojciec, Paul Sr., był sprzedawcą i nauczycielem matematyki w liceum.

Kiedy Paul miał około 12 lat, jego ojciec kupił stary autobus i wyposażył go w prycze, zamieniając go w przyczepę stacjonarną. Paul, jego rodzice i pięcioro rodzeństwa spędzili kilka następnych lat podróżując, głównie po Florydzie, mieszkając przez pewien czas na łodzi zacumowanej na zalewisku. Przypisywał mu ten okres, dając mu „bardzo podatny system GI”, talent do spania w dowolnym miejscu i niezdolność do bycia nieśmiałym lub zawstydzonym.

READ  Zapasy i towary rosną, gdy Chiny porzucają zasadę kwarantanny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *