Papuaski przywódca mówi, że Indonezja intensyfikuje operacje wojskowe

Benny Venda, działacz na rzecz niepodległości Papui Zachodniej na szczycie Forum Wysp Pacyfiku w Tuvalu, 2019 r.
Zdjęcie: RNZ / Jamie Tahana

Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej twierdzi, że Indonezja ponownie intensyfikuje operacje wojskowe w swoich papuaskich prowincjach.

Tymczasowy przywódca ruchu, Benny Venda, powiedział, że 9 czerwca zatrzymano 19 członków Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB) i oskarżono ich o zdradę.

Walki między indonezyjskimi siłami bezpieczeństwa a Armią Wyzwolenia Papui Zachodniej, wojskowym skrzydłem ruchu, nasiliły się od czasu, gdy papuascy rebelianci wzięli jako zakładnika nowozelandzkiego pilota Philipa Mehertensa.

W zeszłym miesiącu Reuters zacytował indonezyjskiego rzecznika wojskowego, generała brygady Prandara Santosa, który powiedział, że 400 żołnierzy z batalionu 315/Karuda, nazywanego „Oddziałami Szatana” po wzięciu udziału w krwawych starciach w Timorze Wschodnim, zostało wysłanych do Papui po zerwaniu rozmów z separatystami . .

Venta wezwała Indonezję do umożliwienia Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka dostępu do prowincji papuaskich wraz ze wszystkimi zagranicznymi dziennikarzami i organizacjami pozarządowymi.

„Zachodnie Papuasi zostali bardzo dotknięci w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez to nagromadzenie wojsk” – powiedział.

„Mieszkańcy Intan Jaya, Puncak Jaya i innych obszarów wiejskich żyją w stanie wojennym, a bandy indonezyjskich żołnierzy działają całkowicie bezkarnie. Życie w Papui Zachodniej jest teraz definiowane przez inwigilację, tortury i arbitralne aresztowania.

„Aresztowanie tych członków KNPB jest kolejnym przykładem tego, co wojskowe „ostrzeżenie” Indonezji oznacza dla Papui Zachodniej”.

Philip Mehrtens wkrótce po tym, jak został wzięty jako zakładnik
Zdjęcie: Wydany/TPNPB

READ  Walhi porównuje plany strategiczne Jokowi do planów Sentana Soeharto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *