Papanas przedłuża rozluźnienie pułapu cen ryżu do 31 maja

JAKARTA (ANTARA) – Indonezyjska Krajowa Agencja Żywności (Pabanas) przedłużyła górny pułap cen detalicznych (HET) ryżu najwyższej jakości do 31 maja 2024 r.

Po złagodzeniu wprowadzonym po raz pierwszy 10 marca cena HET ryżu najwyższej jakości wzrosła z 13 900 Rp (około 0,86 USD) do 14 900 Rp (około 0,92 USD) za kg.

W środę na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Dżakarcie prezydent Papanas Arif Prasetyo Adi zauważył, że prezydent Joko Widodo (Jokowi) zatwierdził przedłużenie okresu relaksacyjnego HET.

„Od 10 marca do 23 kwietnia obowiązywała elastyczność cenowa. Dziś przedłużyliśmy ją do 31 maja br.” – poinformował.

To rozszerzenie jest już drugim relaksem HET. Pierwotnie relaks miał zakończyć się 23 marca.

Adi potwierdził, że jego agencja będzie koordynować działania z ministerstwami i agencjami w celu weryfikacji nowego HET dotyczącego ryżu najwyższej jakości w drodze regulacji agencyjnych.

Ponadto obecnie dyskutuje się o stawce HET dla ryżu średniej jakości, która waha się od 12 tys. Rp (około 0,74 USD) do 12 500 Rp (około 0,77 USD) za kilogram.

Szef Babanas powiedział, że rząd ponownie rozważy złagodzenie zasad HET w przypadku ryżu najwyższej jakości i średniego, jeśli zbiory i produkcja ryżu wzrosną.

„Jeśli zbiory są dobre, produkcja wzrasta, nakłady rolne maleją, dlaczego ich nie zmniejszymy (HET)?” on dodał.

Ponieważ ceny ryżu średniej i wysokiej jakości wzrosły, 22 miliony gospodarstw domowych będących beneficjentami nadal otrzymuje co miesiąc od rządu 10 kg ryżu.
Choć nie zapewnił, co do zakończenia tej dotacji, podkreślił jednocześnie, że dopłata do ryżu będzie kontynuowana w czerwcu.

Powiązane wiadomości: Bulog do połowy kwietnia dystrybuuje 643 tys. ton ryżu SPHP
Powiązane wiadomości: Pomoc żywnościowa jest aktem gospodarczym, a nie społecznym: Indravati

READ  264 mln USD sprzedaży ropy w Zatoce Perskiej w ramach kompromisu klimatycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *