Opis: Młodzież i bezrobocie w Malezji

Selangor: Gospodarka Malezji ożywia się, turyści wracają, a inwestycje rosną. Aktywność gospodarcza normalizuje się, popyt krajowy jest silny, a stopa bezrobocia powróciła do poziomu sprzed pandemii. Na pozór wszystko wygląda pozytywnie. Jednak różowe dane napływające z Malezji maskują bezrobocie wśród młodych osób.

Tuż przed chińskim Nowym Rokiem malezyjski Departament Statystyki opublikował raport dotyczący pracy, z którego wynikało, że stopa bezrobocia w ostatnim miesiącu 2023 roku wyniosła 3,3 proc., co świadczy o większym zatrudnieniu we wszystkich sektorach.

Jednak statystyki dotyczące bezrobocia wśród młodych ludzi mówią co innego. W grudniu ubiegłego roku bezrobotnych było 307 200 młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat, co oznacza, że ​​stopa bezrobocia wyniosła 10,6%. Tymczasem stopa bezrobocia w szerszej grupie wiekowej od 15 do 30 lat wyniosła 6,4% i obejmuje 432 100 młodych ludzi.

Dla porównania: 76 procent z 567 800 bezrobotnych w Malezji to ludzie młodzi. W tym roku studia zakończy kolejne 5–6 milionów studentów, co pogłębi problem. Jednocześnie w 2023 r. tempo tworzenia miejsc pracy uległo spowolnieniu, co jeszcze bardziej utrudnia życie młodym ludziom chcącym wejść na rynek pracy.

Nie można lekceważyć społecznych, gospodarczych i politycznych konsekwencji bezrobocia wśród młodych osób. Nie jest to po prostu kwestia cykliczna: problemy i braki są głęboko zakorzenione w systemie i wymagają reform strukturalnych w celu osiągnięcia trwałych zmian.

READ  Rząd Indonezji planuje wybudować 335 domów dla ofiar erupcji zimnego wulkanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *