ONZ ostrzega, że ​​dwie dryfujące łodzie z 400 członkami Rohingjów wymagają ratunku

Bangkok– ONZ W poniedziałek agencja ds. uchodźców ostrzegła około 400 muzułmanów Rohingja na dwóch łodziach dryfujących po Morzu Andamańskim bez zaopatrzenia.

Agencja, znana również jako UNHCR, obawia się, że w przypadku braku próby ratunkowej wszystkie osoby na pokładzie mogą zginąć, powiedział Babar Baloch, rzecznik regionalny agencji z siedzibą w Bangkoku.

„Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, aby ocalić te zdesperowane dusze, około 400 dzieci, kobiet i mężczyzn będzie patrzeć śmierci w oczy” – powiedział The Associated Press. Wygląda na to, że łodzie, które wypłynęły z Bangladeszu, były na morzu od około dwóch tygodni.

Kapitan jednej łodzi, z którą w sobotę skontaktowała się AP, powiedział, że na pokładzie było od 180 do 190 osób, które nie miały jedzenia i wody, a ich silnik był uszkodzony.

„Obawiają się, że wszyscy umrą” – powiedział kapitan, który podał swoje nazwisko jako Maan Nokim.

W niedzielę Nokim powiedział, że łódź znajdowała się 320 kilometrów (200 mil) od zachodniego wybrzeża Tajlandii. Rzecznik tajlandzkiej marynarki wojennej, z którym skontaktowaliśmy się w poniedziałek, powiedział, że nie ma żadnych informacji na temat łodzi.

Miejsce to znajduje się mniej więcej w tej samej odległości od północnej prowincji Aceh w Indonezji, gdzie w sobotę na wyspę Sabang u krańca Sumatry wylądowała inna łódź ze 139 osobami, powiedział Beludżusz z UNHCR. Było wśród nich 58 dzieci, 45 kobiet i 36 mężczyzn, co odzwierciedla zwyczajową równowagę marynarzy. W zeszłym miesiącu do Acehu przybyły kolejne setki.

Następuje sezonowy exodus Rohingjów z przepełnionych obozów dla uchodźców w Bangladeszu.

Od sierpnia 2017 r. 740 000 muzułmanów Rohingja uciekło z Birmy, w której dominują głównie buddyści, do obozów w Bangladeszu po brutalnej kampanii przeciw powstańcom w ich społecznościach. Siły bezpieczeństwa Birmy oskarżano o masowe gwałty, zabójstwa i palenie domów tysięcy Rohingjów.

READ  WHO twierdzi, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy może prowadzić do infekcji

Międzynarodowe sądy rozważają, czy ich działania można uznać za ludobójstwo.

Większość uchodźców opuszczających obozy drogą morską próbuje przedostać się do zdominowanej przez muzułmanów Malezji, gdzie szukają pracy. Tajlandia albo odsyła ich, albo przetrzymuje na niektórych łodziach. Przetrzymuje ich także inny kraj zdominowany przez muzułmanów, Indonezja.

Baloch wraz z UNHCR powiedział, że jeśli dwóm wykolejonym łodziom nie zostanie udzielona pomoc, „świat może być świadkiem kolejnej tragedii, takiej jak ta, która miała miejsce w grudniu 2022 r., kiedy zaginęła łódź ze 180 osobami w wyniku jednego z najmroczniejszych wydarzeń w regionie”.

———

Historia ustala lokalizację łodzi, która wypłynęła w sobotę z północnego krańca Sumatry na wyspę Sabang w prowincji Aceh.

___

Reporterka Associated Press Kristen Gelino z Sydney w Australii przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *