Nusantara oznacza wygodne miasto dla jego mieszkańców

Balikpapan, Kalimantan Wschodni (Antara) — Gdy we wschodnim Kalimantanie nie pada deszcz, pył wznoszony przez ciężkie pojazdy w drodze do nowej stolicy na polnej drodze w Północnym Benajam Pasar może w każdej chwili zabrudzić przejeżdżające samochody.

Takie warunki mogą nie ulec zmianie w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ Nusantara musi ciągle przemieszczać się tam iz powrotem, aby ukończyć miasto do celu wyznaczonego na 2024 rok.

„Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, zawsze jest coś nowego” – powiedział Luqman, pracownik Nusantara National Capital Commission (OIKN), który regularnie oprowadza dziennikarzy podczas wycieczek po nowej stolicy.

Na przykład w miejscu Kilometra Zero nowej stolicy, gdzie kiedyś obozował prezydent Joko Widodo (Jokowi), amfiteatr otacza nowy chodnik.

Tymczasem altana w pobliżu punktu zerowego kilometra zapewnia cień kierowcom czekającym na urzędników państwowych w dni powszednie, a turystom, którzy mogą zjeść lunch podczas zwiedzania w weekendy.

Na skrzyżowaniu przed punktem kilometra zero postawiono tablicę z napisem „Obszar mieszany”. Teren został wyznaczony przez OIKN pod sklepy i galerie handlowe pod zabudowę prywatnych inwestorów.

A na polnej drodze jak okiem sięgnąć trwają inne prace budowlane.

Przyszły pałac prezydencki jest teraz obszarem zastrzeżonym, utrzymywanym w tajemnicy w związku z ciągłym rozwojem systemu bezpieczeństwa. Goście i dziennikarze mogą obserwować rozwój tylko z pewnej odległości.

Tymczasem Luqman zauważył, że jednym z ukończonych obiektów w nowej stolicy jest schronisko dla robotników budowlanych.

W 22-wieżowym kompleksie hostelowym pracuje obecnie ponad 15 pracowników budowlanych z różnych części kraju.

Kompleks jest obecnie jedną z najlepszych lokalizacji w regionie, ponieważ posiada przestronną stołówkę, która może pomieścić do 200 osób na jednym posiedzeniu.

W pobliżu stołówki znajdował się także prosty i artystyczny meczet. Minister Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego Basuki Hadimuljono i Prezydent OIKN Bambang Susandono często modlili się tam, kiedy byli w Nusantara.

READ  Minister Sandiaga Uno stoi na czele współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju sektora turystycznego w Indonezji

Zakwaterowanie

Oczekuje się, że budowa mieszkań dla aparatów rządowych, w tym funkcjonariuszy policji i wojska, rozpocznie się pod koniec tego miesiąca, po zakończeniu budowy mieszkań dla pracowników budowlanych.

Ministerstwo Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego wybuduje 47 mieszkań na 12 piętrach. Jego budżet w wysokości 9,4 bln Rp (622 mln USD) jest dystrybuowany bezpośrednio z budżetu państwa.

Każdy przeniesiony urzędnik państwowy otrzyma zakwaterowanie proporcjonalne do rangi i stanowiska. Tymczasem najmniejszy dostępny metraż to 98 mkw.

Spośród 47 wież 31 zostanie przydzielonych do aparatu rządowego, dziewięć do Prezydenckiego Oddziału Bezpieczeństwa (Paspumbres), a siedem do oficerów armii, policji i wywiadu państwowego (BIN).

„W ramach projektu KBPU (współpracy publiczno-prywatnej) powstanie również kolejna przestrzeń dla maszynerii rządowej” – powiedział przy innej okazji Dennis Hidayat Sumathilaka, przewodniczący grupy zadaniowej ds. rozwoju infrastruktury nowego kapitału.

Tymczasem dla ministrów zostaną zapewnione domy ziemskie, a 14 z planowanych 36 domów zostało ukończonych. Oczekuje się, że wszystkie domy zostaną ukończone do czerwca 2024 r., kiedy to wprowadzą się ministrowie.

Budżet na wszystkie mieszkania ministerialne wynosi 520,46 mld Rp (34,4 mln USD). Domy budowane są jako dwukondygnacyjna konstrukcja o powierzchni 580 m2, gdzie parter jest przeznaczony na cele urzędowe i publiczne, a pierwsze piętro to część mieszkalna.

Tropikalny migdał (Terminalia catappa), guawa i czarna orchidea (Cologene bandurata) – kwiatowy symbol wschodniego Kalimantanu – zostaną obsadzone różnymi roślinami i drzewami, aby dom każdego ministra był zielony i chłodny.

Dzień przeprowadzki

Przeniesienie urzędników państwowych, maszyn rządowych oraz personelu policyjnego i wojskowego nastąpi, gdy w nowej stolicy będą gotowe obiekty do pracy, zakwaterowania i inne obiekty pomocnicze.

Podczas wizyty w nowej stolicy w czerwcu zeszłego roku minister reform administracyjnych i biurokratycznych Abdullah Azwar Anas wyjaśnił, że relokacja rozpocznie się w 2024 roku.

READ  Ekonomista opowiada o dziedzictwie Jokowiego, które może ponieść kolejny prezydent

Pierwsza faza transferu obejmowała 11 274 aparatów rządowych oraz 5716 oficerów wojska i policji z 40 ministerstw i agencji rządowych – łącznie 16 990 urzędników służby cywilnej.

Tymczasem urzędniczka Ministerstwa Komunikacji i Informacji, Farida Devi Maharani, powiedziała, że ​​przeprowadzka do nowej stolicy była dużym skokiem w kierunku lepszego życia.

Zapewnił, że nowa stolica zapewni mieszkańcom zielone domy, czyste powietrze i życie bez korków.

„Również pierwsza przeniesiona machina rządowa również podlega selekcji i oni (wybrani) są faktycznie uprzywilejowani” – zapewnił Maharani. Bycie częścią historii miasta Nusantara to jeden z ich atutów.

Również sekretarz OIKN Ahmad Zaka Santos Adivijaya zapewnił, że obiekty użyteczności publicznej wspierające życie mieszkańców, takie jak szpitale, szkoły i sklepy, będą gotowe w dniu przeprowadzki do nowej stolicy.

Powiedział, że międzynarodowy szpital zostanie zbudowany na centralnym obszarze rządowym, a władze współpracowały z instytucjami edukacyjnymi w celu poprawy jakości placówek edukacyjnych w mieście Nusantara.

Adivijaya zauważył, że nowa stolica przyspieszy przejście z energii konwencjonalnej na odnawialną, ponieważ jego strona chce pokazać, że przeniesienie kapitału Indonezji nie szkodzi środowisku.

„Bezemisyjny rozwój umożliwimy sadząc dużą liczbę drzew w nowej stolicy, przygotowując sadzonki w szkółce w Mentavir” – powiedział.

Tego dnia nad nową stolicą widać było lekką mżawkę, oczyszczając powietrze z fruwającego brudu i kurzu z postępów prac budowlanych.

Wraz ze stałym rozwojem miasta Nusantara zbliżamy się do dnia, w którym powitamy nową, zrównoważoną stolicę Indonezji, która zapewni komfort jej obywatelom.

Powiązane wiadomości: OIKN uruchamia programy szkoleniowe dla mieszkańców Nusantary
Powiązane wiadomości: East Kalimantan IKN zagospodarowuje 1,32 miliona hektarów ziemi pod rolnictwo

Novi Abdi, Nabil Ihsan
Autor: Rahmat Nasushan
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *