Nowe dowody zdecydowanie sugerują, że indonezyjska Gunung Batang jest najstarszą piramidą

Nowe dowody zdecydowanie sugerują, że indonezyjska Gunung Batang jest najstarszą piramidą

(a) Widok z lotu ptaka na Gunung Padang wykonany z helikoptera. b) Topografia i mapa sytuacyjna sporządzone na podstawie szczegółowych badań geodezyjnych. (c) Mapa geologiczna obszaru Gunung Padang (Sudjatmiko, 1972). d) Ortofotomapa pochodząca z badania dronem przeprowadzonego w 2014 r., wskazująca miejsca wykonywania wykopów (białe prostokąty) i miejsca wierceń rdzeniowych (czerwone kropki). T1, Taras 1; T2, Taras 2; T3, Taras 3; T4, Taras 4; T5, Taras 5. Źródło: Badania archeologiczne (2023) DOI: 10.1002/arp.1912

Zespół archeologów, geofizyków, geologów i paleontologów powiązanych z kilkoma instytucjami w Indonezji znalazł dowody wskazujące, że Gunung Batang jest najstarszą piramidą na świecie. W ich artykule Opublikowany W magazynie Badania archeologiczneStrona dziedzictwa kulturowego grupy opisuje ich wieloletnie badania.

Gunung Batang od wielu lat jest uważany za budowlę megalityczną – znajduje się na szczycie wygasłego wulkanu w zachodniej Jawie w Indonezji i jest uważany przez mieszkańców za święte miejsce. W 1998 roku został uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego. Charakter góry był kwestionowany od lat. Niektórzy sugerują, że została stworzona w sposób naturalny z pewnymi ozdobami dodanymi przez człowieka, podczas gdy inni twierdzą, że dowody sugerują, że góra została w całości lub w większości stworzona przez człowieka.

Na potrzeby nowego badania zespół badawczy przeprowadził długoterminowe badanie naukowe. W latach 2011–2015 badali konstrukcję za pomocą tomografii sejsmicznej, tomografii oporności elektrycznej i radaru penetrującego ziemię. Wiercili się w górach i pobrali próbki rdzeni, co pozwoliło im zastosować techniki datowania radiowęglowego w celu określenia wieku warstw tworzących górę.

Analizując wszystkie dane, zespół badawczy znalazł coś, co określił jako wyraźny dowód wskazujący, że Gunung Padang został w dużej mierze stworzony przez człowieka. Istnieją również dowody na etapową budowę na przestrzeni tysięcy lat. Ponadto starsze części konstrukcji zostały zbudowane między 25 000 a 14 000 lat temu, co czyni ją najstarszą znaną obecnie piramidą na świecie.

Mówiąc dokładniej, badacze znaleźli dowody potwierdzające wielokrotne próby, które z biegiem czasu utworzyły kompletne ramy. Pierwsza składała się z wyrzeźbionej lawy, w której budowniczowie wyrzeźbili kształty małego, wygasłego wulkanu. Później, kilka tysięcy lat później, od 7900 do 6100 p.n.e., kolejna grupa dodała cegły i kamienne kolumny. Nieznany czas później inna grupa dodała warstwę ziemi do części wzgórza, wykorzystując część wcześniejszych prac. Następnie, między 2000 a 1100 rokiem p.n.e., kolejna grupa dodała więcej wierzchniej warstwy gleby, kamiennych tarasów i innych elementów.

Zespół badawczy znalazł również dowody sugerujące, że w konstrukcji mogą znajdować się puste przestrzenie, co wskazuje na możliwe ukryte komory. Planują zbadać te obszary i zrzucić kamerę, aby zobaczyć, co mogą zawierać.

Więcej informacji:
Danny Hilman Natawidjaja i in., Geoarcheologia zakopanego Gunung Batang, prehistorycznej piramidy w zachodniej Jawie w Indonezji, Badania archeologiczne (2023) DOI: 10.1002/arp.1912

© 2023 Sieć Science X

Cytat: Nowe dowody zdecydowanie sugerują, że indonezyjska Gunung Padang jest najstarszą piramidą (2023, 6 listopada)

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody, z wyjątkiem uzasadnionych manipulacji w celach osobistych studiów lub badań. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Kurs cofania Elona Muska mówi, że SpaceX sfinansuje usługę Starlink na Ukrainie za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *