TEGAL, Jawa Środkowa, Indonezja – Przyszli rybacy migrujący i członkowie ich rodzin skorzystają z nowego Centrum Zasobów Pracy dla Migrantów (MRC) utworzonego w regencji Tegal w prowincji Jawa Środkowa w Indonezji.
MRC zostało utworzone przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i jest finansowane przez Unię Europejską Statek do praw przybrzeżnych Azji Południowo-Wschodniej (S2SR SEA) we współpracy z Indonezyjskim Związkiem Pracowników Migranckich (SBMI). To 21. MRC wspierany przez program S2SR SEA, który został otwarty w całej Azji Południowo-Wschodniej.
„Nowy ośrodek MRC w Tegel stanowi ważny krok w kierunku godnej pracy i dobrego samopoczucia rybaków migrujących. Pomoże to społecznościom rybackim zdobyć wiedzę i zasoby potrzebne do migracji i bezpiecznej pracy na statkach rybackich” – powiedziała Mi Zhou, główny doradca techniczny w programie Ship to Shore Rights w Azji Południowo-Wschodniej.
Centrum MRC zapewni przyszłym i obecnym rybakom migrującym informacje na temat bezpiecznej migracji do pracy oraz umożliwi zadawanie pytań i składanie skarg. Rybacy migrujący otrzymają poradę i outsourcing w celu podjęcia świadomej decyzji przed migracją.
Gmina Tegal położona jest na północnym wybrzeżu wyspy Jawa, graniczącej z Morzem Jawajskim. Według danych Indonezyjskiej Organizacji Ochrony Pracy Migrantów (BP2MI) w latach 2015–2023 około 1430 Indonezyjczyków z tej gminy pracowało za granicą na zagranicznych statkach rybackich.
„Tworząc Centrum Zasobów dla Migrantów w Delhi, nie tworzymy po prostu przestrzeni fizycznej; Budujemy most wsparcia i wzmocnienia pozycji rybaków migrujących. Przy wsparciu MOP nie tylko wypełniamy lukę, ale także kształtujemy bezpieczniejszą i lepiej poinformowaną przyszłość dla naszej społeczności rybackiej w Thegal” – mówi Prezydent SBMI Hariando.
Program S2SR SEA będzie wspierał budowanie potencjału personelu MRC, w tym kluczowych interesariuszy w wybranych wioskach, w celu zapewnienia wysokiej jakości i skutecznych usług przyszłym i obecnym rybakom migrującym.
—
Projekt dotyczący praw statku do brzegu w Azji Południowo-Wschodniej Jest to wielonarodowa, wieloletnia inicjatywa Unii Europejskiej (UE) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), realizowana przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Organizacją Narodów Zjednoczonych Program Rozwoju (UNDP). Jej głównym celem jest promowanie regularnej i bezpiecznej migracji pracowników oraz godnej pracy dla wszystkich pracowników migrujących w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza w Azji Południowo-Wschodniej.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.