Udostępnij artykuł
Dyrektor generalny Departamentu Imigracji Indonezji Silmi Karim ogłosił wprowadzenie nowej tymczasowej wizy.
Nowa wiza ułatwi obcokrajowcom przebywającym na dłuższy okres w Indonezji zmianę wizy na inną bez konieczności opuszczania kraju.
Według Dyrekcji ds. Imigracji Ministerstwa Prawa i Praw Człowieka ta nowa wiza stanowi część nowej polityki dotyczącej zezwoleń na pobyt czasowy.
Wiza, zwana także wizą pomostową, pełni funkcję „pomostu” pomiędzy starym zezwoleniem na pobyt w Indonezji a nowym zezwoleniem na pobyt (WNA) dla obcokrajowców.
Z dniem 1 kwietnia 2024 r. nową politykę wprowadziło Rozporządzenie Ministra Prawa i Praw Człowieka nr 11 z 2024 r.
Karim wyjaśnił, że nowa polityka umożliwia posiadaczom zezwoleń na pobyt dla gości, zezwoleń na pobyt ograniczony i zezwoleń na pobyt stały uzyskanie nowych zezwoleń na pobyt. Bez konieczności opuszczania terytorium Indonezji.
To świetna wiadomość dla długoterminowych emigrantów w całej Indonezji.
Zmiana wizy na inną bez konieczności opuszczania kraju oznacza uniknięcie trudnego procesu ponownego ubiegania się o wizę poza granicami kraju oraz intensywnego oczekiwania i kilkutygodniowego pobytu w celu zapewnienia wydania nowej wizy. Ogromna ulga.
W komunikacie prasowym Karim wyjaśnił: „W ten sposób cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt pobytowy mogą złożyć je za pośrednictwem visa.immigration.go.id, aby uzyskać ograniczone zezwolenie na pobyt bez opuszczania terytorium Indonezji”.
Urzędnicy rządowi zawsze powołują się na witrynę visa.immigration.go.id; Jednak adres strony internetowej w rzeczywistości prowadzi do oficjalnej strony internetowej e-Visa do Indonezji https://molina.imigrasi.go.id/
Karim dodał: „Dzięki tymczasowemu zezwoleniu na złoto cudzoziemcy mogą zaoszczędzić czas, energię i koszty zakwaterowania, które w przeciwnym razie zostałyby poniesione, gdyby cudzoziemcy opuścili terytorium Indonezji w celu złożenia wniosku i czekania na zatwierdzenie nowej wizy”.
Aby ubiegać się o tymczasowe zezwolenie na pobyt, cudzoziemcy muszą złożyć wniosek https://molina.imigrasi.go.id/ stronie internetowej co najmniej trzy dni przed wygaśnięciem aktualnej wizy.
Karim powiedział reporterom, że nowa polityka wpisuje się w wysiłki Dyrekcji ds. Imigracji mające na celu zapewnienie cudzoziemcom pewności prawa i uproszczenie procesu administracji imigracyjnej w Indonezji.
Miał nadzieję, że nowa polityka pomoże obcokrajowcom zwiększyć efektywność i komfort pobytu w Indonezji, a także zwiększy międzynarodowe zaufanie do indonezyjskich praktyk imigracyjnych.
Zezwolenie na pobyt czasowy jest ważne przez 60 dni i dotyczy wyłącznie cudzoziemców już mieszkających w Indonezji.
Karim potwierdził, że cudzoziemcy, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt czasowy, nie zostaną ukarani karą finansową, jeśli ich wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy zostanie rozpatrzony po upływie okresu ważności poprzedniego zezwolenia na pobyt, jeśli złożyli wniosek co najmniej trzy dni wcześniej. Oryginalna wiza traci ważność.
Indonezyjski urząd imigracyjny twierdzi: „Jeśli przekroczysz okres ważności wizy, możesz zostać poproszony o zapłacenie grzywny w wysokości 1 000 000 IDR dziennie, możesz zostać zatrzymany, deportowany lub objęty zakazem podróżowania do Indonezji w przyszłości przez określony czas”.
W Indonezji wizy długoterminowe są traktowane bardzo poważnie, a turyści powinni dokładnie sprawdzić, ile dni spodziewają się pozostać w kraju od chwili wygaśnięcia wizy.
Z wizy tymczasowej lub wizy borsuczej mogą korzystać cudzoziemcy przebywający obecnie w Indonezji na podstawie wizy na ograniczony pobyt.
Nie obejmuje wizy wizytacyjnej ani większości wiz społeczno-kulturowych. Ta nowa wiza pomostowa może być używana ze Złotą Wizą, niektórymi wizami studenckimi i wizami na ograniczony pobyt E28 AF.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.