Momenty Nyebi i Ramadanu: Minister ds. Religii

JAKARTA (Antara) – Zbliżający się hinduski święty dzień ciszy znany jako Neybi i islamski święty miesiąc Ramadan stanowią okazję do autorefleksji i wzajemnego szacunku dla różnych rytuałów i tradycji religijnych, powiedział minister ds. religii Jakut Solil Kumas.

Naybi przypada na 11 marca, natomiast początek Ramadanu może przypadać na 11 lub 12 marca.

„Khadur prata pennibyan (cztery zakazy dotyczące samotności) zachęca Hindusów do refleksji, podczas gdy post w Ramadanie zachęca muzułmanów do introspekcji. Dlatego te dwa momenty dają okazję do introspekcji” – stwierdził w niedzielnym oświadczeniu swojego biura.

Wyjaśnił, że Hindusi przygotowują się do swojego świętego dnia poprzez ceremonię Taur Agung Kesanga i procesje Oko-Oko. W tym samym czasie muzułmanie witają Ramadan, prowadząc zajęcia Tarhib Ramadan i odprawiając qiyam al-layl, czyli nocne modlitwy.

Powiedział, że obserwując Catur Brata Penyepian, Hindusi powstrzymują się od rozpalania ognisk, pracy, podróżowania i zabawy w cichy dzień. Dodał, że w międzyczasie muzułmanie będą przestrzegać Ramzana poprzez post.

Kumas podkreślił znaczenie wzajemnego szacunku, zauważając, że Naybi i Ramadan wiążą się z różnymi praktykami religijnymi.

Podkreślił, że choć dzień Naybi jest nierozerwalnie związany z samotnością i ciszą, o tyle święty miesiąc Ramadan zachęca muzułmanów do wzmożenia modlitw w ramach świąt religijnych.

Ponieważ oczekuje się, że parady Oko-Oko i wydarzenia Darhib Ramadan będą odbywać się jednocześnie, Gomas nalegał, aby regionalne nabożeństwa religijne współpracowały z forami pojednania międzywyznaniowego i przywódcami regionalnymi, aby zachować tolerancję podczas organizacji wydarzeń.

Złożył najlepsze życzenia wszystkim Hindusom, mając nadzieję, że tegoroczny Dzień Nyepi zmotywuje ich do dalszego wzmacniania więzi z Bogiem, Indonezyjczykami i środowiskiem.

Powiązane wiadomości: Bezpieczeństwo żywności przed Ramzanem: minister handlu
Powiązane wiadomości: Impet Ramadanu na rzecz wzmocnienia jedności narodowej: wiceprzewodniczący Amin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *