Młodzi Indonezyjscy sprzątają śmieci z dróg wodnych, ale bardziej trwałe rozwiązania wciąż są nieuchwytne

Na jeziorze w mieście Pokor w zachodniej Jawaju dzieci i młodzież wiosłują w stronę stert pływających śmieci, zbierają je i przechowują w kajakach, a następnie przekazują znajomym na brzegu.

Dziesięć lat temu grupa około 20 młodych ludzi rozpoczęła działalność jako grupa, gdy postanowili rozpocząć sprzątanie jeziora Giri Marhara. Miał wtedy zaledwie 16 lat i już miał pasję do sprzątania swojej okolicy, od klasy po sąsiedztwo.

Młodzież taka jak Marhara stała w ostatnich latach na czele ruchów na rzecz ochrony środowiska i zmiany klimatu: wysiłki takie jak strajki szkolne na rzecz działań klimatycznych, rozmowy klimatyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz protesty i lokalne akcje sprzątania na całym świecie są często prowadzone przez młodzież. Jeśli chodzi o zbieranie odpadów, eksperci twierdzą, że jest to rozwiązanie tymczasowe i należy rozwiązać większy problem wytwarzania większej ilości odpadów. Jednak wysiłki podejmowane na stosunkowo niewielką skalę w Indonezji odbiły się echem wśród młodych ludzi, przyciągając wsparcie i uwagę.

Ekolog Kiri Marhara przygotowuje się do zbierania śmieci nad jeziorem Situ Kede w Pokor w zachodniej Jawie w Indonezji. Zdjęcie: A.P

„Dla mnie sprzątanie to katharsis, sprzątanie odświeża” – powiedziała Marhara, którą często pytają dzieci bawiące się w pobliżu, czy może pomóc w sprzątaniu.

„Nie chcę przegapić okazji, aby nauczyć dzieci, że jest to pozytywna rzecz i może ty też powinieneś spróbować wyrobić sobie w tym nawyk” – powiedziała Marhara, więc zachęciła je do pomocy.

W zeszłym roku utworzyli grupę o nazwie Situ Gede Cleanliness Warrior, której nazwa pochodzi od jeziora. Wiosłują lub pływają kajakiem po jeziorze, zbierając śmieci i identyfikując materiały nadające się do recyklingu. Lokalna grupa kajakarzy użycza swoich łodzi inicjatywie Marhary, a jej członkowie na zmianę wiosłują po jeziorze lub sortują wzdłuż brzegu śmieci, które należy poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać i wyrzucić.

W ciągu 10 lat Marhara i jego przyjaciele w ramach różnych wysiłków zebrali 2700 kg (5900 funtów) śmieci z jeziora Situ Gede i jego okolic.

READ  Wyspa Flores ma stać się katolickim kierunkiem turystycznym w Indonezji

Jednak problem śmieci w tym kraju jest znacznie większy niż to, co zespół może wydobyć z dróg wodnych.

Młodzi ekolodzy z Wojownika Czystości Situ Gede zbierają śmieci w rejonie jeziora Situ Gede w Bogor na Zachodniej Jawie w Indonezji. Zdjęcie: A.P

Według Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa Indonezja wygenerowała w zeszłym roku 35 milionów ton odpadów. Szacuje się, że 35 procent odpadów w Indonezji nie jest zagospodarowanych. Śmieci gromadzą się na poboczach dróg, zbiornikach wodnych i w środowisku naturalnym.

Według Światowego Instytutu Zasobów odpady odpowiadają za około 3 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. Duża część tej ilości pochodzi z odpadów żywnościowych, które pozostawione do rozkładu na wysypiskach śmieci mogą w krótkim okresie uwalniać metan – gaz powodujący ocieplenie planety 80 razy silniejszy niż dwutlenek węgla.

Kwestia śmieci wzbudziła również obawy dotyczące zdrowia: na przykład odpady z tworzyw sztucznych rozkładają się na drobne kawałki zwane mikroplastikiem i przedostają się do organizmu ludzkiego. Niektóre badania sugerują, że może wpływać na układ hormonalny, nerwowy i odpornościowy oraz zwiększać ryzyko nowotworów.

„Konsekwencje są bardzo poważne i należy się nimi zająć” – powiedział Abdul Kofar, ekspert ds. miast i zanieczyszczeń w Indonezyjskim Forum na rzecz Środowiska. „Występują straty w środowisku, a także straty w zdrowiu i na pewno straty ekonomiczne” ze względu na koszty przywracania środowiska.

03:01

Największe wysypisko śmieci w Azji Południowo-Wschodniej w Indonezji stoi w obliczu kryzysu związanego z odpadami

Największe wysypisko śmieci w Azji Południowo-Wschodniej w Indonezji stoi w obliczu kryzysu związanego z odpadami

Niektóre produkty odpadowe mają alternatywę dla składowania na wysypiskach: odpady żywnościowe można kompostować, a niektóre inne rodzaje odpadów, takie jak niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Ale nawet ekolodzy twierdzą, że świat musi najpierw generować mniej odpadów, ponieważ większość z nich trafia na lądy lub do oceanów.

„Należy nas zachęcać do odkrycia, skąd pochodzi źródło zanieczyszczeń i jak je powstrzymać” – stwierdził Kofer. „Wśród ekologów jest albo zakręcenie kranu, albo zakręcenie go. To zanieczyszczenie nigdy się nie skończy, jeśli źródło zanieczyszczeń nie zostanie zamknięte.

READ  Widok: Za indonezyjską szkołą wspaniały widok na wybrzeże

Ponieważ jednak rury kanalizacyjne nadal istnieją, sprzątanie prowadzone przez młodzież może dotyczyć tylko małych obszarów lub społeczności. Trisna Renganis znalazła to w swojej okolicy w Tebok, na przedmieściach Dżakarty.

Wolontariusze Zarządu Sanitarnego Situ Kede zbierają śmieci nad jeziorem Situ Kede w Pokur w zachodniej Jawie. Według Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa Indonezja wygenerowała w ubiegłym roku 35 milionów ton odpadów. Zdjęcie: A.P

Społeczność Siliwung Debok angażuje się w działania na rzecz ochrony przyrody, takie jak czyszczenie rzek i ich brzegów na obszarach wokół Dżakarty.

Mimo że wielu mieszkańców wrzuca śmieci do wody, a na tym obszarze brakuje dobrego systemu gospodarowania odpadami, osoby twierdzące, że w rzece Chiliwung występuje problem ze śmieciami, powiedział Renganis, będący wolontariuszem w grupie.

Jednak po sprzątaniu dzieci z pobliskich okolic wróciły nad rzekę, aby się bawić, co jest rzadkim widokiem w wielkim mieście, powiedział Renganis. Powiedział, że spojrzenie wstecz na dzieci na wybrzeżach Chiliwung przypomniało mu dzieciństwo.

„Czują się komfortowo i bezpiecznie” na rzece, powiedział Renganis. „Wierzę, że mogą zrobić to samo po innych stronach Siliwung – w górę i w dół rzeki”.

Renganis ma nadzieję, że dynamika nadal oczyści rzekę i rozwiąże problem śmieci w okolicy, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym obszarem.

Członkowie Wojownika Czystości Situ Gede zbierają śmieci podczas wiosłowania kajakami po jeziorze w Bogor w zachodniej Jawie w Indonezji. Ekolodzy twierdzą, że świat musi wytwarzać mniej odpadów, ponieważ większość z nich trafia na ląd lub do oceanów. Zdjęcie: A.P

Marhara wierzy, że nawet jeśli ograniczy się wytwarzanie odpadów, trwała zmiana wymaga zmiany kulturowej.

„Staram się przeciwstawić zachowaniom powodującym zaśmiecanie środowiska” – powiedział, dodając, że w kraju panuje „kultura śmieci”.

„Myślę, że jedynym sposobem przeciwstawienia się tej kulturze jest rozwój kontrkultury”, czystej kultury, powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *