JAKARTA (ANTARA) – Ministerstwo Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego pracuje nad budową tamy Putang-Putang w dystrykcie Central Mamuju w Zachodnim Sulawesi, pierwszej tamy w prowincji.
Jak podano w niedzielnym komunikacie, budowa tamy Putang-Putang jest częścią Narodowych Planów Strategicznych (PSN).
Minister PUPR Basuki Hadimuljono powiedział, że budowie tamy będzie towarzyszyć budowa sieci nawadniającej.
Z tego powodu wysokie koszty tamy przyniosą korzyści rolnikom, ponieważ woda będzie trafiać do ich upraw ryżowych” – powiedział.
Zapora Putang-Putang jest budowana przez Centrum Dorzecza Sulawesi III (BWS) pod Dyrekcją Zasobów Wodnych Ministerstwa PUPR w kontekście modernizacji i modernizacji obszarów nawadnianych (DI) o powierzchni 3577 hektarów. Będzie miał pojemność 65,18 mln metrów sześciennych.
Prezes Sulawesi III BWS, Dedi Yudha Lesmana, umowa na budowę tamy została podpisana 8 grudnia 2020 r. Tymczasem budowa tamy rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku.
„Budowa pierwszej tamy w zachodnim Sulawesi jest wciąż na etapie ukończenia, a postęp prac wynosi 27%” – zauważyła Lesmana.
1,02 biliona rupii na budowę.
Ministerstwo odnotowało, że przez tamę Putang-Putang będzie przepływało 410 litrów wody na sekundę.
Uważa się, że tama jest korzystna dla regionu, ponieważ oczekuje się, że w centralnym okręgu Mamuju nastąpi znaczny rozwój zarówno rolnictwa na terenach podmokłych, jak i przemysłu, z których wszystkie wymagają surowej wody. Głównym źródłem tych działań będzie tama.
Budowa tamy jest również konieczna, aby zapanować nad powodzią w 60 procentach narażonych na katastrofy obszarów w podokręgach Putang-Putong, Doboyo i Karossa z 341,59 metrów sześciennych na sekundę do 106,76 metrów sześciennych na sekundę. Raport dziennika.
Centralny dystrykt Mamuju przecina siedem rzek, mianowicie Putang-Putong, Lumu, Karama, Karosa, Bengalu, Kamansi i Bangajong, które kończą się w Cieśninie Mahasar.
Rzeka Salulepo, dopływ rzeki Putang-Putang, zostanie spiętrzona, tworząc tamę Putang-Putang.
Centralny dystrykt Mamuju zajmuje powierzchnię 306 527 km2, z czego w 38 proc. dominują tereny suche, a w 24 proc. tereny wtórne.
Okręg składa się z pięciu podokręgów o dużej produkcji ryżu, palmy olejowej, kakao, kokosa, pomarańczy, kawy, roślin leczniczych i plantacji paczuli.
Powiązana historia: Jokowi wzywa do zrównoważonego wykorzystania wody jako źródła energii w Indonezji
Powiązane wiadomości: Nowa tama w Północnym Sulawesi ma zapobiec powodziom w Manato: Prezydent
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.