Minister Erlanka Hartardo mówiła o propozycji podwyższenia podatku VAT do 12 proc

Tempo.co, Djakarta – Minister gospodarki Erlanka Hartardo wypowiadała się na temat rządowego planu podniesienia podatku od wartości dodanej, czyli VAT, do 12 proc. do 2025 roku. Powiedział to podczas seminarium w Canisius College w Menteng w środkowej Dżakarcie w sobotę 11 maja. , 2024.

„Po pierwsze, przyszła strategia nie polega na podnoszeniu podatku VAT, ale na zwiększeniu dochodów podatkowych” – powiedział.

Airlangga zauważyła, że ​​dochody podatkowe można zwiększyć poprzez wdrożenie lepszego systemu. „Tak, oczywiście, w dyrekcji podatkowej egzekwowane są przepisy podatkowe na szeroką skalę i spodziewamy się, że będzie to maksimum”.

Wspomniał, że przyszłym celem rządu jest zwiększenie dochodów państwa poprzez podatki. „Tak, oczywiście, naszym celem jest zwiększenie dochodów poprzez opodatkowanie”.

Wcześniej rząd przewidywał podwyżkę podatku VAT do 12 proc. poprzez ustawę nr 7 z 2021 r. Harmonizującą przepisy podatkowe lub ustawę o harmonizacji podatków. Podwyżka podatku wejdzie w życie po 1 stycznia 2025 roku. Wcześniej w 2022 r. rząd ustalił stawkę VAT na poziomie 11 proc., obowiązującą od 1 kwietnia 2022 r.

Decyzja ta spotkała się z dużym sprzeciwem. Na przykład Brianto Budi Saptono, dyrektor firmy zajmującej się badaniami podatkowymi Pratama-Creston, argumentował, że 12-procentowa podwyżka podatku VAT byłaby dużym obciążeniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Zauważył, że podatki powodują zakłócenia, co oznacza, że ​​podwyżki podatków wpływają na zachowania konsumentów.

Uważał, że podwyżka podatku VAT spowoduje dodatkowe obciążenie konsumentów, co doprowadzi do zmniejszenia konsumpcji i w konsekwencji wpłynie na sprzedaż.

„Ostatecznie zyski przedsiębiorstw mogą spaść. Dochody z podatku VAT mogą wzrosnąć, ale podatek dochodowy od osób prawnych może spaść” – powiedział Tempo.

Tymczasem Ahmad Heri Firdaus, badacz w Centrum Przemysłu, Handlu i Inwestycji w Instytucie Rozwoju Gospodarczego i Finansowego (Indef), uważał, że taka polityka zmniejszy konkurencyjność Indonezji.

READ  Burmistrzowie Nowego Jorku, DC Adams, Bowser wzywają bezdomnych do opuszczenia ulic, aby uniknąć strzelca

„Tę utratę konkurencyjności widać po spadku eksportu” – powiedział Ahmed podczas wirtualnej debaty 20 marca 2024 r.

W skali kraju oszacował, że eksport spadnie o 1,41 proc. Ponadto przewiduje się, że spożycie gospodarstw domowych spadnie o 0,26%. Tymczasem oczekuje się, że wielkość importu wzrośnie o 0,85 procent, ponieważ ludzie będą wybierać tańsze towary i usługi.

Annisa Fabiola | Księżniczka Riani Sanusi

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *