Mahfoud skrytykował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące kandydatów na prezydenta

Djakarta. Główny minister prawa Mohammad Mahfoud wyraził w poniedziałek swoją krytykę niedawnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które pozwoliły na nowelizację fragmentu ustawy o wyborach powszechnych w 2017 r. dotyczącego górnej granicy wieku kandydatów na prezydenta i wiceprezydentów.

Kontrowersyjna decyzja pozwala synowi prezydenta Joko „Jokowi” Widodo, Gibranowi Rakabumingowi Raqa, na kandydowanie na wiceprezydenta w wyborach prezydenckich w 2024 r., mimo że nie osiągnął ustawowego minimalnego wieku 40 lat.

Zgodnie z orzeczeniem sądu artykuł został zmieniony w celu stworzenia wyjątków dla osób poniżej 40. roku życia, które sprawowały lub pełnią obecnie urząd wybieralny. Gibran (36 lat) zakwalifikował się, ponieważ dwa lata temu został wybrany na burmistrza Solo.

Decyzję podjął w zeszłym tygodniu panel Trybunału Konstytucyjnego, na którego czele stoi prezes Sądu Konstytucyjnego Anwar Usman, wujek Gibrana.

„To nie powinno mieć miejsca w przyszłości, ponieważ sąd opiera się na pewnych zasadach. Na przykład sędzia nie powinien prowadzić sprawy dotyczącej jego własnych interesów, interesów członków jego rodziny, krewnych czy sojuszników politycznych” – powiedział Mahfut. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Mahfoud ma wystartować w lutowych wyborach jako kandydat na prezydenta Kanjar Baranowo.

Według niego głównym zadaniem Trybunału Konstytucyjnego nie jest tworzenie nowych przepisów, ale unieważnianie przepisów i ustaw sprzecznych z Konstytucją.

Choć sąd powołał komisję etyki, która ma dokonać przeglądu i zbadania potencjalnych naruszeń zasad etycznych w procesie decyzyjnym, Mahfut wyraził sceptycyzm co do możliwości uchylenia wyroku.

Wcześniej Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o nałożenie maksymalnej granicy wieku kandydatów na prezydenta na 70 lat, otwierając drogę kandydaturze na prezydenta Prabowo Subianto. Prabowo (72 l.) ogłosił już Gibrana swoim kandydatem na kandydata.

Tagi: Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *