Ponieważ oczekuje się, że ruch lotniczy wzrośnie po zakończeniu budowy trzeciego terminala na międzynarodowym lotnisku Hazrat Shahjalal, rząd planuje budowę drugiego pasa startowego.
Pasy startowe znajdują się jednak bardzo blisko siebie i ze względu na ograniczoną przestrzeń dwa samoloty nie mogą jednocześnie lądować ani startować.
Według najwyższego urzędnika zagranicznej linii lotniczej, obecnie na drodze kołowania do startu samolotów ustawia się 30–40-minutowa kolejka. Czasami lądowanie jest opóźnione z powodu ruchu lotniczego w HSIA.
„Długie oczekiwanie utrudnia dotrzymanie rozkładu lotów i zwiększa koszty operacyjne” – mówi urzędnik.
Jeśli zostanie otwarty trzeci terminal, częstotliwość lotów wzrośnie, a sytuacja się pogorszy. „Dlatego lotnisko w Dhace potrzebuje drugiego niezależnego pasa startowego”.
Eksperci ds. lotnictwa twierdzą, że jednoczesne korzystanie z obu pasów startowych lepiej poradzi sobie z rosnącym ruchem lotniczym i liczbą pasażerów.
Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu (CAAB) przeprowadził studium wykonalności drugiego pasa startowego i w lipcu przedstawił swoje ustalenia Ministerstwu Lotnictwa Cywilnego.
Prace fizyczne przy drugim pasie startowym rozpoczną się po zakończeniu budowy trzeciego terminala w maju przyszłego roku.
„Po oddaniu do użytku trzeciego terminalu zdolność obsługi pasażerów znacznie wzrośnie, zaczną tu działać nowe linie lotnicze, a z lotniska będzie korzystało codziennie więcej osób” – mówi przewodniczący CAAB, wicemarszałek ds. lotnictwa M. Mabidur Rahman.
Co najmniej 12 zagranicznych linii lotniczych zwróciło się o pozwolenie na obsługę lotów do i z Dhaki.
Poza tym Emirates i Kuwait Airways wysłały do CAAB wnioski o zwiększenie liczby lotów.
Jeśli chodzi o to, dlaczego nie rozważono budowy jednorazowego pasa startowego, Mafidur twierdzi, że w HSIA nie ma wystarczającej ilości miejsca.
Zgodnie z przepisami Urzędu Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego pasy startowe muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1035 metrów, aby umożliwić równoczesny start lub lądowanie statku powietrznego przy użyciu systemu lądowania według wskazań przyrządów (ILS).
Główny inżynier CAAB, Abdul Malek, powiedział, że ILS – który kieruje samoloty do lądowania na pasie startowym – nie może być używany na obu pasach startowych w tym samym czasie, ponieważ mogą one sobie wzajemnie przeszkadzać. Ale podejście wizualne może wystarczyć.
Mafidur powiedział, że zaletą planowanego nowego pasa startowego jest to, że gdy jeden samolot wyląduje, inny może bezzwłocznie przygotować się do odlotu.
Poza tym szef CAAB wyjaśnia, że jeśli jeden pas startowy zostanie zamknięty z powodu sytuacji awaryjnej, dostępny będzie drugi.
CAAB pracuje nad optymalnym wykorzystaniem zasobów do obsługi dodatkowej liczby lotów i pasażerów.
Kiedy lotnisko w Dubaju rozpoczynało działalność, obsłużyło 50 milionów pasażerów rocznie na jednym pasie startowym. Jest to możliwe dzięki sprawnemu zarządzaniu. Obsługujemy tylko 8 milionów. Jeśli uda się poprawić infrastrukturę i zarządzanie, będzie można obsłużyć więcej pasażerów. Obecny pas startowy.
„Wybudowaliśmy dwie drogi kołowania dla dużych prędkości. Tworzymy najnowocześniejszy system zarządzania ruchem lotniczym, aby samoloty po wylądowaniu mogły bardzo szybko przemieszczać się na płytę postojową i skrócić czas oczekiwania na kolejny lot, aby skorzystać z pas startowy” – mówi. Przewodniczący CAAB powiedział, że liczba pomostów wejściowych również zostanie zwiększona.
Dzięki trzeciemu terminalowi roczna zdolność obsługi pasażerów HSIA osiągnie 20 milionów.
Obecnie 33 linie lotnicze obsługują 150 lotów dziennie z tego lotniska.
Ekspert ds. lotnictwa ATM Nazrul Islam powiedział: „Lotnisko powinno mieć miejsce na dwa niezależne pasy startowe. Nieopuszczenie tego miejsca było dużym błędem”.
Nowy pas startowy
Obecnie drogę kołowania i pas startowy dzieli około 549 metrów. Nowy pas startowy będzie zlokalizowany pomiędzy pasem startowym a drogą kołowania. Z dokumentów uzyskanych przez gazetę wynika, że oba pasy startowe będzie od siebie oddzielona około 359 metrów.
Istniejący pas startowy zostanie przedłużony o 3692 m – 400 m na południe i 92 m na północ.
Drugi pas startowy będzie miał długość 3292 metrów.