29 sierpnia 2023 r
PHNOM PENH – Ministrowie finansów ASEAN i prezesi banków centralnych potwierdzili swoje zaangażowanie w utrzymanie stabilności finansowej i wspieranie większej integracji finansowej.
Wydali oświadczenie po 10. wspólnym posiedzeniu ministrów finansów ASEAN i prezesów banków centralnych, które odbyło się w Indonezji 25 sierpnia. To drugie takie spotkanie w czasie kadencji Indonezji jako przewodniczącego ASEAN.
Rath Sovannorak, zastępca gubernatora Narodowego Banku Kambodży (NBC), przewodził delegacji NBC na konferencję.
W raporcie pochwalono znaczny postęp Indonezji w realizacji jej priorytetów gospodarczych na rok 2023, które skupiały się na czterech tematach: współpracy finansowej i zdrowotnej, bezpieczeństwie żywnościowym, transakcjach w walucie lokalnej i regionalnej łączności płatniczej.
„Na spotkaniu dodatkowo podkreślono jego zaangażowanie w utrzymanie stabilności finansowej i promowanie głębszej integracji finansowej w ASEAN.
„Na spotkaniu oczekujemy zakończenia pozostałych priorytetowych dostaw gospodarczych do końca tego roku” – stwierdzono we wspólnym oświadczeniu.
Powtórzyła również, że procesy finansowe systemu muszą systematycznie uwzględniać nowe zmiany, oferując rozwiązania wspierające wzrost gospodarczy, stabilność finansową i dobrobyt dla wszystkich.
Z zadowoleniem przyjęli także propozycje regionalnych organów finansujących, które umożliwiłyby bliższą współpracę, w tym między innymi finansowanie inicjatyw w sektorach zdrowia i rolnictwa.
W raporcie podkreślono, że region w dalszym ciągu odnotowuje silny wzrost gospodarczy, któremu sprzyja odbijając popyt krajowy i ciągłe ożywienie w sektorze turystycznym, pomimo spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego. Przyznała jednak, że perspektywy gospodarcze na świecie pozostają niepewne.
„ASEAN musi zachować czujność, ponieważ popyt eksportowy spada, a prognoza wzrostu na poziomie 4,5 procent w 2023 r. jest nieco niższa. „Oczekuje się, że inflacja pozostanie wysoka w wielu państwach członkowskich ASEAN ze względu na wyższe ceny środków produkcji, zwiększony popyt na usługi i utrzymującą się presję walutową” – stwierdzono.
Obecna sytuacja gospodarcza podkreśla znaczenie wzmocnienia zestawu polityk makroekonomicznych, aby państwa członkowskie mogły korzystać z jak największej liczby instrumentów w celu zapewnienia stabilności.
Pokazano również, jak globalne reakcje polityczne na pandemię i obecne światowe warunki gospodarcze doprowadziły do podwyższonej presji kredytowej i ograniczonych luk w polityce w wielu krajach. Eskalacja napięć geopolitycznych – a także powolne reakcje polityczne na zmianę klimatu – mogą zwiększyć globalną fragmentację, co może zniechęcić do światowego handlu i inwestycji. Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego mają kluczowe znaczenie i wymagają dobrze skoordynowanych działań politycznych.
Uczestnicy spotkania uznali znaczenie współpracy między organami ds. finansów i zdrowia w celu wzmocnienia regionalnych zdolności w zakresie zdrowia i z zadowoleniem przyjęli wynik wspólnego posiedzenia ministerialnego ds. finansów i zdrowia, które odbyło się 24 sierpnia 2023 r.
Dokonali także przeglądu analizy krajowych i regionalnych ram finansowych mających na celu wzmocnienie zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania po pandemii Covid-19, zgadzając się jednocześnie, że wsparcie sektora finansowego ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego.
W raporcie zalecano współpracę międzysektorową w ramach procesu finansowego ASEAN w celu zbadania wkładu sektora finansowego i zlecano Sekretariatowi ASEAN wspieranie współpracy.
„Na spotkaniu z zadowoleniem przyjęto rozwój cyfrowej i technologicznej sieci platform ASEAN zajmujących się odpornością cybernetyczną i platformami wymiany informacji, a także wysiłki na rzecz budowania potencjału wśród członków poprzez symulacje postępowania w przypadku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem” – dodał.
Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło także postępy Forum ASEAN w zakresie inicjatyw podatkowych, zauważając, że ulepszone dwustronne umowy podatkowe pomogłyby rozwiązać problem podwójnego opodatkowania. Zachęcali wszystkie kraje członkowskie do opracowania takich porozumień w celu poprawy regionalnego klimatu inwestycyjnego.
W raporcie uznano znaczenie dialogu umożliwiającego członkom przewidywanie wdrożenia uniwersalnego podatku minimalnego i jego wpływu na politykę zachęt podatkowych. Wezwał także do wzmożenia dyskusji na temat aktywów kryptograficznych i opodatkowania emisji dwutlenku węgla, aby przygotować się na przyszłe wyzwania.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.