Liderzy edukacji na Borneo omawiają plany na przyszłość

Uniwersytet Brunei Darussalam (UBD) był gospodarzem 4. Posiedzenia Rady Zarządzającej Sieci Studiów Borneo (BSN) (GCM), które odbyło się 7 września, a UBD pełni obecnie funkcję przewodniczącego i sekretariatu sieci.

GCM odbyło się w trybie hybrydowym, a przewodniczył mu wicekanclerz UBD dr Hazri Bin Haji Kifla.

Wzięli w nim udział prorektorzy i dyrektorzy uczelni członkowskich BSN.

GCM zgromadziło członków konsorcjum w celu aktualizacji i burzy mózgów dotyczących działań związanych z BSN, w tym dwustronnej i wielostronnej współpracy między członkami w celu omówienia działań i inicjatyw edukacyjnych, badawczych i operacyjnych oraz przyszłych planów BSN.

Posiedzenie Komitetu Naukowego BSN odbyło się w styczniu tego roku, podczas którego członkowie komitetu naukowego uzgodnili szereg kluczowych kwestii naukowych, w tym wzmocnienie wspólnych projektów w ramach pięciu grup badawczych BSN: Bioróżnorodność Borneo, Dziedzictwo Kulturowe i Grupy Etniczne Borneo, Borneo Odnawialne źródła energii. Inżynieria materiałowa i energia, Zrównoważone zmiany społeczne na Borneo oraz Gospodarka i bankowość Borneo.

Prorektor Universiti Brunei Darussalam dr Hazri bin Haji Kiffle i 4. posiedzenie Rady Zarządzającej Sieci Studiów Borneo (BSN). Zdjęcie: UBD

Od czasu utworzenia grup badawczych w 2017 r. interesy wszystkich grup badawczych BSN w zakresie zrównoważonego rozwoju pokrywają się.

BSN to grupa instytucji badawczych i studyjnych z siedzibą na Borneo, która od 2013 r. liczy 13 instytucji członkowskich. Są to UBD, Uniwersytet Balikpapan (UNIBA), Uniwersytet Borneo Tarakan (UBT), Islamski Uniwersytet Kalimantan (UNISKA), Uniwersytet Lampung Mangurat (UNLAM), Uniwersytet Malaysia Sabah (UMS), Uniwersytet Malaysia Sarawak (UNIMAS), Uniwersytet of Mulavarman (UNMUL), Uniwersytet Palangaraya (UPR), Uniwersytet Tanjungpura (UNTAN), STAKATN, Hornbill Eye Institute (MEI) i nowy członek BSN Kalimantan Institute of Technology (ITK).

Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie i największą w Azji. Wyspa składa się z trzech krajów: Brunei i Malezji na północy oraz Indonezji na południu. Na wyspie Borneo znajduje się jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie.

Do tej pory BSN przeprowadziło działania obejmujące spotkania komitetów naukowych, warsztaty, konferencje i wymiany studenckie. W lipcu 2023 r. w UNMUL odbył się obóz młodzieżowy Borneo dla studentów studiów licencjackich, którego celem było zachęcanie i wspieranie innowacyjnego myślenia i umiejętności przywódczych wśród studentów BSN.

READ  Kierowca transportu pasażerskiego w Dżakarcie, Prabowo, wspiera Subianto

W nadchodzących miesiącach grupy badawcze i Warsztaty Młodych Badaczy Borneo będą kontynuować niektóre działania, głównie dla studentów studiów podyplomowych.

Wizją konsorcjum jest promowanie i zapewnianie wyjątkowego wkładu na rzecz wyspy Borneo poprzez edukację i badania w zakresie studiów nad Borneo, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi, gospodarki i środowiska. Odbywa się to poprzez wykorzystanie wiedzy specjalistycznej i strategicznych przewag członkowskich uniwersytetów i instytucji, które charakteryzują się wysoką jakością i liczbą ekscytujących wyników badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *