Kościół spieszy z pomocą ofiarom erupcji wulkanu w Indonezji

Grupy kościelne na indonezyjskiej, w większości katolickiej wyspie Flores, pospieszyły z pomocą mieszkańcom wsi przesiedlonym przez wulkan, który wybuchł w sylwestrową noc.

04 stycznia 2024 r

Wieśniacy z indonezyjskiej wyspy Flores, w której większość stanowią katolicy, są widziani w miejscu ewakuacji w związku ze zwiększoną aktywnością wulkaniczną w Levodopi Laki-Laki. (Dostarczono zdjęcie)

Djakarta: Grupy kościelne na indonezyjskiej, w większości katolickiej wyspie Flores, pospieszyły z pomocą mieszkańcom wsi przesiedlonym przez wulkan, który wybuchł w sylwestrową noc.

Według źródeł rządowych około 2400 osób z sześciu wiosek we wschodniej regencji Flores zostało ewakuowanych do 11 tymczasowych schronień po potężnej erupcji wulkanu Levodopi Laki-Laki rankiem 1 stycznia.

Biskup Fransiskus Kopong Kung z diecezji Larantuka obejmującej ten region wezwał diecezjalną agencję pomocy społecznej Caritas do „jak najszybszej reakcji na sytuację” – powiedział koordynator agencji Marianus Dewantoro.

„Pomogliśmy im, dostarczając 150 mat, 1100 maseczek, 30 dawek wody mineralnej i 30 kurzych jaj do 3 stycznia” – powiedział Devantoro, dodając, że w ciągu najbliższych kilku dni zostanie przekazana większa pomoc.

Whalen powiedział, że erupcja wyrzuciła popiół wulkaniczny na obszar sześciu kilometrów, co spowodowało słabą widoczność. „Maksymalna widoczność wynosi tylko około 400 metrów” – powiedział.

Dodał, że okoliczne domy, rośliny i drzewa pokryte były białym popiołem o siarkowym zapachu.

Whalen powiedział, że wysiedleńcy potrzebują żywności, czystej wody i zbiorników.

Potrzebne są także przybory kuchenne, drewno opałowe, maski, śpiwory, podpaski higieniczne, plandeki oraz żywność dla niemowląt i dzieci – dodał.

Mieszkanka wioski Boru Baru, Ursula Tivo Vatu, powiedziała, że ​​skończyła kolację sylwestrową, kiedy nagle usłyszała ryk dochodzący od strony góry.

„Na początku myślałem, że to petardy, ale hałas stał się głośniejszy i wkrótce usłyszeliśmy ludzi krzyczących «wulkan wybucha»” – wspomina.

56-latek powiedział, że schronił się na dziedzińcu biura podokręgowego Wulangitong, pięć kilometrów od krateru.

READ  Dow spadł o ponad 1000 punktów po oszukaniu detalistów.

Veronica Case Boruk i jej mąż, którzy mieszkają w pobliskiej wiosce Thulibali, również opuścili dom tej nocy.

„Nie mamy żadnych ubrań poza tymi, z którymi uciekliśmy” – powiedział.

Małżeństwo mieszkające u podnóża góry powiedziało: „Gdybyśmy nie uciekli na czas, zginęlibyśmy”.

grudzień Od czasu wzrostu aktywności sejsmicznej wulkanu 12 stycznia na górze Levodopi Laki-Laki zanotowano pięć erupcji.

Hendra Gunawan, dyrektor Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Katastrof Geologicznych, ostrzegła 1 stycznia przed poważną erupcją w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Gunawan nalegał, aby ludzie trzymali się z daleka od epicentrum erupcji, zakazując prowadzenia działalności w promieniu czterech kilometrów w kierunkach północno-zachodnim i południowym-południowo-wschodnim.

Góra Levodopi Laki-Lagi o wysokości 1584 metrów, w pobliżu Levodopi Perembuan, jest częścią serii wulkanów rozciągających się na kontynencie Flores.

Ostatnia erupcja Levodopi Perempuan miała miejsce w 1935 r.

Flores jest częścią Pierścienia Ognia Pacyfiku, gdzie stykanie się płyt kontynentalnych powoduje dużą aktywność wulkaniczną i sejsmiczną.

W tym archipelagu Azji Południowo-Wschodniej znajduje się prawie 130 aktywnych wulkanów.ucanews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *