Korea Północna zgłasza pierwszą erupcję COVID, nakazuje blokadę w „poważnej sytuacji awaryjnej”

  • Korea Północna ogłasza stan wyjątkowy
  • Kim Jong Un prawdopodobnie spowoduje „bezprecedensowy kryzys” – ekspert
  • Izolowany stan odrzucił oferty szczepionek
  • Uważa się, że żaden z obywateli Korei Północnej nie był szczepiony

SEOUL, 12 maja (Reuters) – Korea Północna ogłosiła w czwartek swoją pierwszą erupcję COVID-19, nazywając ją „poważną sytuacją kryzysową w kraju” i nakazując krajowe zamknięcie, państwowe media podały, że w stolicy, Pjongjangu, wykryto wariant Omigran .

Korea Północna nie potwierdziła infekcji rządowej do czwartku, chociaż urzędnicy z Korei Południowej i USA powiedzieli, że w izolowanym kraju mogły mieć miejsce wcześniejsze przypadki, przed zamknięciem jej granicy, aby zapobiec wirusowi na początku 2020 r. W oparciu o handel i podróże z Chinami.

„W stanie nastąpiła bardzo poważna sytuacja nadzwyczajna: nastąpiła przerwa w naszym pilnie strzeżonym froncie zapobiegania epidemii”, podała oficjalna agencja informacyjna KCNA.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pierwsza publiczna epidemia infekcji COVID wskazuje na możliwość poważnego kryzysu w kraju, w którym brakuje zasobów medycznych, odmawia międzynarodowej pomocy w zakresie szczepionek i zamyka swoje granice.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w marcu nie było zgłoszonych przypadków COVID ani oficjalnych danych dotyczących szczepień Koreańczyków z Północy.

KCNA poinformowało, że próbki pobrane 8 maja od ofiar grypy w Pjongjangu wykazały podtyp wirusa omigran, znanego również jako PA2. Nie podał liczby spraw ani nie określił, jakie mogą być dowody.

Wcześniej w czwartek chińska telewizja państwowa poinformowała, że ​​Korea Północna zarządziła pozostanie w domu od wtorku, powołując się na „podejrzenie objawów grypy” u niektórych osób.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwołał posiedzenie potężnego biura politycznego rządzącej Partii Pracy i nakazał mobilizację „poważnych zamków” i awaryjnych zapasów w całym kraju.

„Państwowe misje epidemiologiczne zostaną przeniesione do maksymalnego systemu zapobiegania epidemii” – powiedział KCNA.

READ  Sondaż w lokalach wyborczych w Brunei 11 lutego: BPLN

Telewizja państwowa pokazała Kim w masce, kiedy przybyła na spotkanie. Wszyscy pozostali uczestnicy nosili maski.

W poprzednich scenach takich spotkań wszyscy oprócz niego nosili maskę. Na zdjęciach z wielkiej defilady wojskowej, która odbyła się niedawno, nie ma śladu masek.

Brak szczepionki, ograniczone zasoby

Od ponad dwóch lat Kim egzekwuje surowe przepisy zapobiegające chorobom krowim, w tym zakaz podróżowania między prowincjami. W lipcu 2020 r. ogłosił stan wyjątkowy i nałożył trzytygodniowy lokaut w mieście Kaesong w pobliżu granicy z Koreą, a w 2017 r. mężczyzna powracający na południe wykazał oznaki COVID i wrócił do miasta.

Według najnowszego WHO InformacjaDo końca marca 64.207 z 25 milionów mieszkańców Korei Północnej zostało przebadanych pod kątem rządu i wszystkie były negatywne.

Korea Północna odmówiła dostarczania szczepionek z programu dystrybucji COVAX i chińskiej szczepionki Sinovak Biotech, co może narazić większość ludzi w stosunkowo młodym kraju na wysokie ryzyko infekcji. Czytaj więcej

Biuro nowego prezydenta Korei Południowej, Eun-suk-yola, który objął urząd we wtorek, powiedział, że pomoc humanitarna nie będzie związana z różnicami politycznymi z Koreą Północną.

Kwon Young-se, kandydat ONZ na koordynatora współpracy w stosunkach z Koreą, potwierdził w swoim potwierdzeniu, że Kovit przygotowuje pomoc humanitarną dla północy, w tym strzykawki i inne środki medyczne.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że Chiny są gotowe dołożyć „wszelkich starań”, aby pomóc Korei Północnej w walce z eksplozją.

Granica z Chinami została ponownie otwarta dla handlu na początku tego roku, ale Chiny poinformowały, że główne skrzyżowanie między ich miastem Dantong a północnokoreańskim miastem Sinuiju zostało zamknięte w kwietniu z powodu sytuacji Kovit po stronie chińskiej. Czytaj więcej

READ  Przywódca konserwatystów O'Toole odsunięty w Kanadzie

Wiadomość o eksplozji pojawiła się po tym, jak urzędnicy USA i Korei Południowej ostrzegli na początku tego miesiąca, że ​​Korea Północna może przeprowadzić swój pierwszy test nuklearny od 2017 roku, po złamaniu zakazu testowania rakiet dalekiego zasięgu w 2017 roku. Czytaj więcej

Kim powiedział, że środki nadzwyczajne Politbiura mają na celu kontrolowanie wirusa i usunięcie źródła rozprzestrzeniania się wirusa. Politbiuro skrytykowało „lenistwo, nieodpowiedzialność i niekompetencję” władz antywirusowych.

Lim Yul-zul, profesor studiów północnokoreańskich na Uniwersytecie Kyungnam w Korei Południowej, opisał niepowodzenie Kima w kontrolowaniu epidemii jako „bezprecedensowy kryzys”.

„Liczne ofiary są możliwe ze względu na bardzo niski stan szczepień i możliwości testowania oraz brak infrastruktury zdrowia publicznego i oddziałów intensywnej opieki medycznej w porównaniu z Chinami” – powiedział.

Bank Centralny Korei Południowej powiedział w lipcu ubiegłego roku, że północna gospodarka doświadczyła największego skurczu w 2020 roku od 23 lat z powodu ograniczeń granicznych, sankcji ONZ i złej pogody. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Soo-hyang Choi i Jury Ro w Seulu, Ryana Woo i Yu Lun Tian w Pekinie; Dodatkowe raporty i pisanie przez Hyonhee Shin; Montaż przez Jacka Kima i Jerry’ego Doyle’a, Robert Brussel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *