Kleszcze z Azji Południowo-Wschodniej występują na odległej wyspie w regionie Tohoku w północno-wschodniej Japonii






Na zdjęciu dostarczonym przez adiunkta Uniwersytetu Yamagata Hirotakę Komina widać najbardziej wysunięty na południe gatunek kleszcza ixodid znaleziony na odległej wyspie w regionie Tohoku w północno-wschodniej Japonii.

TOKIO – Kilka gatunków kleszczy ixodid żyjących w Azji Południowo-Wschodniej i innych miejscach zostało po raz pierwszy odkrytych na odległej wyspie w regionie Tohoku w północno-wschodniej Japonii – ogłosił Uniwersytet Yamagata i zespół innych badaczy.

Odkrycie sugeruje, że kleszcze ixodid, które mogą przenosić choroby zakaźne, przemieszczają się na północ z powodu globalnego ocieplenia i innych czynników.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Leśnictwem i Produktami Leśnymi w mieście Tsukuba we wschodnim mieście prefektury Ibaraki w Japonii oraz z Uniwersytetu Yamagata w regionie Tohoku podczas badań terenowych na odległej wyspie w Tohoku w okresie od czerwca do sierpnia 2021 r. zebrali dziewięć gatunków kleszczy ixodid. Wśród nich pięć gatunków żyje głównie w Indiach, Tajlandii, Indonezji i zachodniej Japonii. Cztery gatunki występujące w Tohoku najwyraźniej rozszerzyły północne granice swoich obszarów siedliskowych.

Uważa się, że ssaki, takie jak jelenie i świnie, są żywicielami kleszczy ixodid ze względu na ich szerokie rozpowszechnienie, chociaż na wyspie, na której miało miejsce niedawne odkrycie, występuje niewiele dzikich ssaków. W związku z tym uważa się, że kleszcze są przenoszone przez ptaki wędrowne, co zwiększa prawdopodobieństwo, że odległe wyspy odwiedzane przez ptaki wędrowne mogą stać się pierwszą linią rozprzestrzeniania się kleszczy.

Niedawno odkryty gatunek kleszcza ixodid przenosi wirusa wywołującego ciężką gorączkę z zespołem małopłytkowości (SFTS). Głównymi objawami SFTS są gorączka i wymioty. W najgorszym przypadku infekcja może zakończyć się śmiercią. Według Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych do końca lipca wirusem zakażonych było 95 osób, a do czasu zgłoszenia infekcji pięć z nich zmarło.

Chociaż przypadki SFTS jak dotąd koncentrowały się w zachodniej Japonii, powszechne występowanie kleszczy ixodid zwiększa ryzyko epidemii we wschodniej Japonii i gdzie indziej.

Hirotaka Komin, adiunkt ekologii na Uniwersytecie Yamagata, skomentował: „Byłem zaskoczony, gdy znalazłem kleszcze ixodid w Tohoku. Uważa się, że siedliska wrażliwych na zimno kleszczy południowych ixodid rozprzestrzeniają się na północ z powodu globalnego ocieplenia”.

Kontynuował: „Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób zakaźnych, chcemy zidentyfikować ptaki żywicielskie i rzucić światło na związek między kleszczami a dzikimi zwierzętami, wyjaśniając w ten sposób, w jaki sposób przenoszone są kleszcze ixodid”.

Wyniki badań opublikowano w International Journal of Education Akarologia eksperymentalna i stosowana.

(oryginał japoński: Satoshi Yamaguchi, Departament Wiadomości o Stylu Życia, Nauki i Środowisku)

READ  17 ustawodawców, którzy głosowali przeciwko rosyjskiemu zakazowi ropy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *