Jubilant został oficjalnie ogłoszony kandydatem na kandydata Muhaimina Anisa

Djakarta. W sobotę Muhaimin Iskandar był cały uśmiechnięty, kiedy wygłosił przemówienie z okazji przyjęcia do parlamentu po tym, jak został oficjalnie mianowany kandydatem na prezydenta Anisa Baswedana, co stanowiło ważny krok naprzód przed wyborami w 2024 r.

Muhaimin, szef Partii Przebudzenia Narodowego (PKB), był wcześniej w konkurencyjnym obozie, zanim rozeszła się wiadomość, że dołączył do sojuszu partii politycznych popierających kandydaturę Aniesa na prezydenta.

Jego awans odbył się kosztem Partii Demokratycznej, której przywódca Agus Harimurthy Yudhoyono desperacko chciał zostać zastępcą od czasu utworzenia w lutym trójpartyjnej koalicji.

W piątek Partia Demokratyczna odrzuciła koalicję, oskarżając Anisa o „nieuczciwość”, a partnerowi koalicyjnemu, Partii Narodowo-Demokratycznej (Nasdem), o złamanie obietnicy dotyczącej uczynienia Agusa kandydatem na kandydata.

Prezydent Nastem Surya Baloh odegrał kluczową rolę w nieoczekiwanym wejściu Muhaima do koalicji, w skład której wchodziła także Partia Sprawiedliwości Dostatniej (PKS).

Muhaimin, który wcześniej należał do koalicji popierającej kandydaturę Prabowa Subianto, swoje nagłe przeprowadzkę do obozu Anis określił jako „błogosławieństwo Boże”.

„Cały ten proces przebiegł szybko i sprawnie” – powiedział Muhaimin podczas przemówienia wygłoszonego podczas ceremonii rozpoczęcia partnerstwa z Anees w mieście Surabaya, która była transmitowana na żywo przez kanał informacyjny BTV.

Opowiadał, że w poniedziałek został wezwany na spotkanie z Suryą i ku swojemu zaskoczeniu wraz z potentatem medialnym Anisem wręczył nominację na wiceprezydenta.

Muhaimin wyjaśnił, że z zadowoleniem przyjął tę propozycję, ale uzyskanie zgody założycieli partii i duchownych muzułmańskich w radzie doradczej PKB zajęło mu trzy dni.

„W końcu dostałem od nich wszystkich błogosławieństwo, aby połączyć siły z Aneesem Basvedanem” – powiedział.

Muhaimin powiedział, że znał Aneesa, odkąd byli studentami Uniwersytetu Katja Mada w latach 90. Studiował na Wydziale Społeczno-Politycznym Uniwersytetu, natomiast Anis kontynuował naukę na pobliskim Wydziale Ekonomicznym.

READ  Polowanie na okazje płynie po Wall Street po rewizji Nasdaq

Anies z zadowoleniem przyjął przybycie PKB, podkreślając, że znacząco wzmocni to ich sojusz przed zbliżającymi się wyborami.

„Pozwólcie mi powitać PKB jako nowego członka naszej koalicji. Z PKB na pokładzie ta koalicja może działać szybciej i rosnąć w siłę” – powiedział były gubernator Dżakarty.

Muhaimin Prabowo opuścił koalicję, szanse na objęcie stanowiska wiceministra obrony zmniejszyły się wraz z pojawieniem się dwóch innych partii politycznych.

Tagi: Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *