Tempo.co, Djakarta – Prezydent Joko Widodo lub Jokowi w zeszłym tygodniu wydał dekret nr 2024. W 75 roku podpisali nową stolicę Nusantara czyli IKN, aby przyspieszyć rozwój. Dekret przyznaje Komisji IKN większą autonomię w pozyskiwaniu inwestycji krajowych i zagranicznych. Kluczowym posunięciem jest możliwość przyznawania inwestorom praw do komercyjnego użytkowania (HGU) na okres do 190 lat.
„Budżet państwa pokrywa jedynie rozwój podstawowej części rządu. Pozostała część wzrostu będzie opierać się na inwestycjach ze źródeł krajowych i zagranicznych” – powiedział Jokowi na konferencji prasowej na lotnisku Halim Pertanakusuma w Dżakarcie we wtorek, 16 lipca 2024 r., jak podano na kanale YouTube Sekretariatu Prezydenta.
Dekret prezydencki podpisany 11 lipca 2024 r. określa cele rozwojowe IKN. Artykuł 2 ust. 1 kładzie nacisk na utworzenie nadającego się do zamieszkania ekosystemu miejskiego, szczególnie na obszarze centralnego rządu. Obejmuje to ustanawianie i zarządzanie podstawowymi usługami, udogodnieniami socjalnymi i infrastrukturą biznesową.
Oprócz rozszerzonych przepisów dotyczących HGU, dekret prezydencki nr 75 zapewnia dodatkowe korzyści. Sekcja 7 umożliwia płatność ze stawką zerową dla inwestorów, którzy wnoszą wkład w zarządzanie aktywami znajdującymi się pod kontrolą Urzędu IKN (ADP). Co więcej, płatności te można dokonać w ratach.
Minister Robót Publicznych i Mieszkalnictwa (PUPR) oraz pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji IKN Basuki Hadimuljono, podobnie jak Jokowi, podkreślił, że regulacje mają na celu przyciągnięcie inwestycji, a nie sprzedaż gruntów inwestorom.
„Polityka polega na przyciąganiu inwestycji, a nie na sprzedaży gruntów” – powiedział Basuki w Ministerstwie PUPR w piątek 12 lipca. Dzieje się tak dlatego, że jedynie 20% budżetu IKN pochodzi z budżetu państwa. „A zatem wymaga to wielu inwestycji”.
Jednakże członek Komisji Izby Reprezentantów (DPR) V Suryati Jaya Poornama wyraził zaniepokojenie skutecznością tych tytułów do gruntów w przyciąganiu inwestorów. Twierdził, że inwestycja w rozwój IKN została opóźniona z czynników wykraczających poza prawa do ziemi.
Najważniejszą wymaganą inwestycją jest infrastruktura publiczna, choć liczba ludności jest niewielka. „Nawet gdyby istniała populacja, byłaby ona mniejsza niż 5 milionów. Inwestycja nie będzie opłacalna, dopóki w ciągu 10 lat nie będzie co najmniej 5 milionów ludzi” – stwierdził polityk Partii Sprawiedliwości Dostatniej (PKS) w pisemnym oświadczeniu z piątku 12 lipca.
Suryadi podkreślił także znaczenie czynników środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG), ponieważ inwestorzy unikają projektów powodujących wylesianie lub negatywne skutki społeczne.
„Zaufanie inwestorów zostało podważone także przez brak dekretu prezydenta o oficjalnym przeniesieniu IKN z Dżakarty” – dodał. „Prezydent Jay zasugerował, abyśmy poczekali, aż administracja Prabowa zajmie się tą sprawą”.
Riri Rahayu
Wybór redaktora: Jokowi podpisuje dekret przyspieszający rozwój IKN, przyznaje inwestorom prawa do ziemi na 190 lat
Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.