Jokowi spotyka się z Malezją za granicą, rozmawia o unijnych przepisach dotyczących wylesiania

Tempo.co, DjakartaIndonezyjski prezydent Joko”JokowiWe wtorek 6 lutego Widodo przyjął w Pałacu Królewskim w Dżakarcie ministra spraw zagranicznych Malezji Mohamada Hassana. Hassan złożył kurtuazyjną wizytę Jokowi, aby omówić szereg kwestii.

Hassan jest jednym z nowych ministrów w nowo przetasowanym rządzie Malezji Anwara Ibrahima w grudniu 2023 r. Wcześniej pełnił funkcję ministra obrony.

„Rozmawialiśmy o zacieśnieniu stosunków między Indonezją a Malezją, a ta wizyta ma na celu wzmocnienie przyjaźni” – powiedział Hassan.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi poinformował w komunikacie prasowym, że spotkanie trwało około pół godziny i omawiało trzy kwestie. Pierwszą kwestią jest podpisana w zeszłym roku umowa graniczna między obydwoma krajami. Druga kwestia dotyczy prawa do edukacji indonezyjskich pracowników migrujących, zwłaszcza dzieci pracowników migrujących. Trzecim tematem jest współpraca gospodarcza.

„Jesteśmy mocno zaangażowani w dalsze wzmacnianie współpracy gospodarczej, ponieważ wiemy, że nasze stosunki handlowe i inwestycyjne z Malezją są znaczące” – stwierdził Rednow w komunikacie prasowym po spotkaniu.

Oprócz kwestii dwustronnych rozmawiali o kryzysie w Birmie, niepodległości Palestyny ​​i unijnym rozporządzeniu w sprawie wylesiania, które ma być szkodliwe dla obu krajów, ponieważ ogranicza eksport towarów takich jak olej palmowy.

„Malezja i Indonezja powinny wspólnie rozmawiać o interesach gospodarczych kraju” – powiedział Hassan.

Przed spotkaniem Hassan potwierdził, że nie ma bezpośrednich planów spotkania Anwara i Jokowiego. Obydwaj przywódcy ostatni raz odbyli dwustronne spotkanie w czerwcu 2023 r. i spotkali się kilkakrotnie na szczytach ASEAN.

Daniel A. Fajri

Wybór nauczyciela: 10 ciekawostek o Malezji, które warto znać

Kliknij tutaj dostać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo i wiadomości z Krymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *