// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Jak wrzucić aplikację Nodejs na Heroku? Deploy Heroku

📆 Dodane ok. 9 miesięcy temu [03-10-2019] // Mateusz Mikos // 👁 +10k // 🖊 1 komentarz

Kursy (5) Poradniki (18) Programowanie (7)

#deploy na heroku (1) #heroku (1) #nodejs (2)

Jak wrzucić aplikację Nodejs na Heroku? Deploy Heroku

Jak wrzucić aplikację Nodejs na Heroku? To nic trudnego i nawet za darmo! Przejdźmy przez pierwszy deploy razem.

Potrzebny czas: 10 min..

Jak wrzucić aplikację Nodejs na Heroku?

 1. Załóż konto na Heroku.com

  Przechodzimy na stronę https://www.heroku.com , następnie klikamy Sign Up w prawym górnym rogu (jeżeli masz już konto – zaloguj się). Wypełniamy imię, nazwisko, adres email, nazwę firmy (opcjonalnie), rola, kraj, no i główny język programowania (Nodejs oczywiście 😎). Na koniec rozwiązujemy Captchę i przechodzimy dalej. Otrzymamy mail aktywacyjny, w którym oczywiście znajdziemy link do aktywacji naszego konta.

 2. Dodaj aplikację

  Po aktywacji logujemy się. W panelu głównym w prawym górnym rogu klikamy New. Mamy tu do wyboru tworzenie pojedynczej aplikacji lub tworzenie pipeline (specjalna grupa aplikacji, która współdzieli kod). Oczywiście wybieramy Create new app. Wpisujemy nazwę naszej aplikacji, region (USA lub Europa – zależnie od tego, który jest bliżej naszych użytkowników) i klikamy Create app.

 3. Instalacja Heroku CLI

  Po stworzeniu aplikacji naszym oczom ukaże się ekran “deploy”. Klikamy w link Download and install Heroku CLI. Wybieramy instalator dla naszego systemu i przechodzimy szybką, standardową instalację.

 4. Logowanie do Heroku

  Otwórzmy teraz terminal, najlepiej w projekcie, który będziemy dodawać na Heroku. Wpisujemy komendę heroku login. Następnie wyświetli się monit, z pytaniem o otwarcie przeglądarki. Po przejściu do przeglądarki klikamy Log in. Po pomyślnym zalogowaniu możemy zamknąć przeglądarkę.

 5. Dostosuj port do działania na Heroku

  Musisz pamiętać, że Heroku może nie przydzielić Ci takiego samego portu, jaki ustawiłeś testując aplikację lokalnie. Możesz (a nawet powinieneś skorzystać z process.env.PORT. Jeżeli port masz przypisany do stałej, możesz zmienić kod na na przykład taki:
  const PORT = process.env.PORT || 5000
  Jeżeli process.env.PORT będzie dostępny (tj. aplikacja będzie na Heroku) zostanie on przypisany, jeżeli nie zostanie użyty port np. 5000.

 6. Powiedz Heroku, jak ma uruchamiać Twoją aplikację

  Dzięki plikowi Procfile, możemy ustalić jaka komenda ma być uruchamiana przez Heroku. Plik Procfile musi być w głównym folderze aplikacji i nie może mieć rozszerzenia. Więcej na temat pliku Procfile znajdziecie tutaj. W przypadku mojej testowej aplikacji wystarczy proces web i komenda node index.

 7. Sprawdź, czy masz zainicjowane repozytorium Git

  Użyj komendy git status, aby sprawdzić swoje repozytorium. Jeżeli wszystko ok – przejdź do kolejnego kroku. Jeżeli nie masz zainicjowanego repozytorium możesz użyć po kolei komend: git init, git add ., git commit -m 'init commit'. Oczywiście są to tylko trzy podstawowe komendy Git, jeżeli nie znasz tego systemu kontroli wersji to już niedługo na aimweb.pl znajdziesz darmowy kurs Git.

 8. Połącz lokalne repo ze zdalnym repo Heroku

  Teraz połączmy nasze lokalne repozytorium ze zdalnym, co pozwoli na pushowanie zmian. Możemy to zrobić za pomocą komendy: heroku git:remote -a nazwa-aplikacji.

 9. Wyślij zmiany na serwer Heroku

  Teraz, za pomocą komendy git push heroku master możesz przesłać zmiany na serwer Heroku. Jeżeli wszystko poszło dobrze aplikacja powinna działać.

 10. Sprawdź swoją aplikację

  Wejdź teraz w swoją nową aplikację na Heroku i kliknij Open App. Jeżeli wszystko poszło sprawnie Twoja aplikacja powinna działać!

Mam nadzieję, że ten krótki wpis pomoże Wam rozpocząć przygodę z Heroku i Nodejs i uruchomić Waszą pierwszą aplikację! 👌

1
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Janusz Kamiński

Ciekawy, techniczny temat! Dziękuję bardzo. 🙂