Indonezyjskie lotnisko Sam Ratulangi zostało tymczasowo zamknięte po erupcji wulkanu Xinhua

Sitaro pokazuje materiał wulkaniczny i dym z góry Ruang w regencji Sitaro, Północny Sulawesi, Indonezja, 17 kwietnia 2024 r.

JAKARTA, 19 kwietnia (Xinhua) — Lotnisko Sam Ratulangi w indonezyjskim Północnym Sulawesi zostało w czwartek tymczasowo zamknięte w związku z erupcją wulkanu Ruang, co zmusiło do ewakuacji setek ludzi.

„Zamknięcie dotyczyło 33 lotów i 3182 pasażerów” – powiedziała Risa Fahmi, dyrektor operacyjna AirNav Indonesia.

Fahmy powiedział, że władze monitorują obecne warunki, aby zapewnić bezpieczne loty.

Centrum łagodzenia zagrożeń wulkanicznych i geologicznych (PVMBG) stwierdziło, że od środowego wieczoru poziom zagrożenia na górze Ruong został podniesiony do najwyższego poziomu w związku ze wzrostem aktywności wulkanu.

Wulkan, z hukiem i wstrząsami, wybuchł ponownie w środę o 21:15 czasu lokalnego, wyrzucając popiół na wysokość do 3000 metrów w szczytowym momencie.

Ponad 800 mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji po tym, jak deszcz popiołu zmieszanego z kamieniami i żwirem dotarł do domów ludzi. Władze wysłały łodzie i statki, aby ewakuować mieszkańców górzystej wyspy.

Stan nadzwyczajny ma obowiązywać co najmniej 29 kwietnia 2024 r.

PVMBG ostrzega, że ​​ludzie powinni nosić maski, unikać spacerów w promieniu 6 km od krateru i zwracać uwagę na fale tsunami, ponieważ istnieje ryzyko uderzenia korpusu wulkanu o morze.

READ  Najlepsze oferty laptopów do gier w Czarny piątek są nadal dostępne w weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *