Indonezyjscy przywódcy wyruszają i zajmują się zmianami klimatycznymi w Dżakarcie

Shara Saputra dorastała w Dżakarcie, stolicy Indonezji, zanim rozpoczęła kurs zarządzania zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Dom jego rodziny jest błotnisty i znajduje się zaledwie kilka kroków od rzeki, która wylewa co roku w styczniu. Jednak w 2022 roku Saputra zauważył w artykule dla Columbia School of Climate: „Powodzie zdarzały się prawie co miesiąc. Nawet w porze suchej padało obficie. Saputra nie jest jedyną osobą, która obwinia zmiany klimatyczne za większe opady. W 2022 r. powodzie zalały lub zniszczyły milion indonezyjskich domów i spowodowały śmierć 188 osób.

Dżakarta (33 mln mieszkańców regionu) również boryka się z trzęsieniami ziemi – tylko w 2023 r. zgłoszono ponad 80 trzęsień ziemi. A ponieważ miasto jest zbudowane na terenach bagiennych, szybka urbanizacja i pobór wód gruntowych powodują, że niektóre części miasta toną się nawet o 20 centymetrów rocznie. Otoczona elektrowniami węglowymi Dżakarta jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a liczba chorób płuc wzrasta.

Jest oczywiste, że potrzebne są odważne działania, aby przekształcić Dżakartę w prężne miasto XXI wieku. Reakcja władz? Odeszli.

W czymś, co może być największym na świecie aktem dywersji, Budują nową stolicę, Nusantara, 1200 kilometrów na północny wschód na wyspie Borneo, w bujnym, górzystym krajobrazie. Tak, rząd zainwestuje 40 miliardów dolarów, aby spowolnić zatonięcie Dżakarty, ale wyda 38 miliardów dolarów na nowy kapitał. Reklamuje się go jako „niskoemisyjny superwęzeł”, ale według doniesień projekt został zatwierdzony w zaledwie 42 dni, co stanowi najszybszy projekt ustawy zatwierdzony przez parlament Indonezji.

Pilny jest także harmonogram budowy nowej metropolii. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2022 r., a otwarcie Nusantary zaplanowano na sierpień tego roku. Krytycy twierdzą, że proces planowania jest pośpieszny ze względu na ograniczone konsultacje i względy środowiskowe. Mieszkańcy okolicy skarżą się, że nie skonsultowano się z nimi w sprawie projektu, co zakłóciło ich byt i źródła utrzymania. Koalicja Ludów Rdzennych szacuje, że jest ich 20 000 Plemiona stoją w obliczu przesiedlenia – z mniejszym wynagrodzeniem. Aby zrobić miejsce dla miasta, wycięto około 2500 hektarów lasów deszczowych.

READ  Akcje są niższe, a japoński jen zbliża się do 150 za dolara

Zamiast wskazywać na lepszą przyszłość, Nusantara „odzwierciedla niepowodzenie kolejnych administracji Dżakarty w podejmowaniu problemów Dżakarty i zarządzaniu nimi” – powiedział Ian Wilson, wykładowca indonezyjskiej polityki na australijskim Uniwersytecie Murdoch. Czas czasopismo. „Dżakarta będzie miała problemy niezależnie od Nusantary”.

Kolumbijska Saputra wierzy, że pomimo tych wszystkich problemów należy edukować więcej Indonezyjczyków na temat zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Ale problemy Dżakarty mogą być uniwersalną lekcją: zmian klimatycznych nie da się uniknąć.

Ta historia jest częścią nas Wydanie wiosenne 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *