Indonezja zaprzecza, jakoby pożary spowodowały mgłę w sąsiedniej Malezji.

Autor: EDNA TARIGAN, Associated Press

JAKARTA, Indonezja (AP) – Indonezja zaprzeczyła, że ​​smog w Malezji jest spowodowany pożarami lasów i torfowisk na wyspach Sumatra i Borneo po tym, jak sąsiedni rząd skarżył się na jakość powietrza i wysłał list, w którym zwrócił się do obu krajów o współpracę. Płomienie.

Pożary lasów i torfów są corocznym problemem w Indonezji, nadwyrężającym stosunki z krajami sąsiednimi. W ostatnich latach dym z pożarów objął część Indonezji, Singapuru, Malezji i południowej Tajlandii.

Niektóre części Malezji stwierdziły, że od zeszłego tygodnia unoszą się dym z indonezyjskich pożarów, ale rząd Indonezji zaprzecza, że ​​jest odpowiedzialny za pożary.

„Jak dotąd nie ma mgły transgranicznej. Żadnego dymu transgranicznego. „Nie wiem, na jakiej podstawie Malezja formułuje takie stwierdzenia” – powiedziała The Associated Press indonezyjska minister środowiska i leśnictwa Siti Nurbaya Packer.

Kuala Lumpur, stolica Malezji, i Kuching, jedno z jej miast na Borneo, zostały niedawno uznane za jedną z pięciu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie przez szwajcarską firmę IQAir zajmującą się technologią jakości powietrza.

Według danych Indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki na Sumatrze, głównie w prowincji Sumatra Południowa, zarejestrowano ponad 1900 gorących punktów. W poniedziałek samorząd lokalny Sumatry Południowej poprosił mieszkańców, aby pracowali z domu i umożliwili korzystanie ze szkół i szkół pomimo mgły.

Setki pożarów lasów w prowincji Kalimantan Południowy na wyspie Borneo przyczyniły się do jeszcze bardziej powszechnego smogu, szczególnie w zeszłym tygodniu. Ponieważ jakość powietrza jest niezdrowa, samorząd wezwał także uczniów do nauki online.

Kilka okręgów w środkowym Kalimantanie ogłosiło stan nadzwyczajny w odpowiedzi na pożary lasów i gruntów, w tym stolica prowincji Balangaraya, która ogłosiła w piątek i przygotowała większe środki budżetowe na walkę z pożarami lasów i gruntów. Władze lokalne środkowego Kalimantanu stwierdziły również, że uczniowie nie powinni uczęszczać do szkół na obszarach sklasyfikowanych jako niebezpieczna jakość powietrza.

READ  Wybory we Włoszech: wyborcy gotowi wybrać Meloniego, skrajnie prawicowe Fratelli d'Italia

Władze Indonezji jak dotąd ignorowały prośbę Malezji.

Bakkar przedstawił dane rządowe pokazujące, że jakość powietrza poprawia się na obszarach, na których w ciągu ostatniego tygodnia wykryto pożary węgla drzewnego i lasów, chociaż jakość powietrza ulega wahaniom.

„Nadal pracujemy nad tym, aby w jak największym stopniu uporać się z pożarami lasów i gruntów na wyspach Borneo i Sumatra. A obraz warunków gruntowych jest coraz lepszy” – stwierdził, dodając, że deszcze pomagają w tym procesie w wielu obszarach, w tym w wysiłkach rządu dotyczących zasiewu chmur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *