Indonezja więzi kobietę, która modliła się przed jedzeniem wieprzowiny w TikTok wideo | Aktualności

Palembang, Indonezja (AP):

Sąd w Indonezji oskarżył kobietę o podżeganie do nienawiści religijnej i skazał ją na dwa lata więzienia za odmówienie islamskiej modlitwy w filmie na TikToku, a następnie zjedzenie wieprzowiny.

Sędziowie sądu w Palembang w prowincji Sumatra Południowa na wyspie Sumatra nakazali we wtorek Lenie Lutfiawati zapłacić grzywnę w wysokości 250 milionów rupii (16 262 dolarów).

W nagraniu opublikowanym w marcu Lutfiawati, znana również jako Lina Mukherjee i muzułmanka, przed zjedzeniem chrupiącej skórki wieprzowej odmówiła krótką modlitwę, którą można przetłumaczyć jako „W imię Boga”.

Po tym, jak stanął przed sądem pod zarzutem zniesławienia, w zeszłym miesiącu przeprosił w poście w swoich mediach społecznościowych. Po wtorkowym wyroku ponownie przeprosił.

„Jestem zaskoczony. Przepraszałem wiele razy. Właściwie wiedziałem, że się mylę, ale nie spodziewałem się, że dostanę dwa lata więzienia” – powiedział Lutfiavati po przesłuchaniu.

Indonezja to największy na świecie kraj z większością muzułmańską, a spożywanie wieprzowiny jest w islamie „haram” lub zabronione.

Zarzut podżegania do nienawiści wobec grupy religijnej stanowi część indonezyjskiego prawa dotyczącego bluźnierstwa, które zdaniem krytyków zostało wykorzystane do ograniczania wolności słowa.

„Pomimo obietnic rządu dotyczących ochrony wolności słowa, to, co dzieje się z Leną, nie jest zaskakujące” – powiedział Usman Hamid, dyrektor wykonawczy Amnesty International w Indonezji. Powiedział, że przepisy są również wykorzystywane przeciwko mniejszościom religijnym.

W 2017 r. chrześcijanin, gubernator Dżakarty Basuki „Ahok” Tjahaja Poornama, został skazany na dwa lata więzienia za bluźnierstwo po zacytowaniu wersetu z Koranu podczas swojej kampanii reelekcyjnej.

W 2018 r. indonezyjski sąd skazał Melianę, etniczną Chinkę, na 18 miesięcy więzienia za składanie skarg dotyczących hałaśliwego meczetu.

READ  Włączające historie mogą pomóc uniknąć polaryzacji powyborczej: Minister

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *