Indonezja szuka wskazówek, ponieważ badania sugerują, że tygrys jawajski może nadal istnieć

Indonezja szuka kolejnych wskazówek na to, że wymarły tygrys jawajski może nadal przebywać na wolności po tym, jak nowe badanie wykazało potwierdzony DNA związek między futrem a dużym kotem, powiedział we wtorek urzędnik rządowy.

Tygrysy jawajskie i balijskie zostały wytępione odpowiednio w latach 80. i 40. XX wieku, pozostawiając na archipelagu jedynie tygrysy sumatrzańskie.

Jak wynika z badań opublikowanych w zeszłym tygodniu przez Cambridge University Press, naukowcy z indonezyjskiej Narodowej Agencji Badań i Innowacji (PRIN), współpracujący z działaczami na rzecz ochrony przyrody, znaleźli ślady genetyczne tygrysa jawajskiego w pojedynczym włosie znalezionym w pobliżu wioski na Jawie Zachodniej w 2019 roku.

„Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa docenia badania… Podejmujemy szereg działań w odpowiedzi na wyniki” – powiedział AFP Satyawan Budhyatmoko, szef ds. ochrony przyrody w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa.

Kroki te obejmują ustawianie fotopułapek, wzywanie genetyków, aby pomogli władzom w przeprowadzeniu dalszych badań i testów, a także zbieranie danych społecznych, powiedział.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


„Na przykład, jeśli udowodni się, że nadal istnieje, z pewnością stanie się zwierzęciem chronionym. Obowiązkiem wszystkich stron, w tym społeczności, jest udział w ochronie swojej populacji” – powiedział.

Naukowcy stwierdzili, że sierść tygrysa jest podobna do tygrysa sumatrzańskiego i bengalskiego, ale różni się od innych podgatunków tygrysa.

Z badania wynika, że ​​lokalny mieszkaniec zgłosił, że w 2019 r. widział tygrysa jawajskiego na zalesionej plantacji w pobliżu miasta Sukabumi w prowincji Jawa Zachodnia.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Z płotu, przez który rzekomo skoczył duży kot, wyrwano włos, znaleziono też ślady stóp i pazurów.

„Na podstawie naszego szczegółowego wywiadu z (rezydentem) Ribi Yanurem Fajrem, który widział tygrysa, uważamy, że sierść przypomina tygrysa jawajskiego” – czytamy w podsumowaniu badania.

„To, czy tygrys jawajski nadal występuje na wolności, musi zostać potwierdzone dodatkowymi badaniami genetycznymi i terenowymi”.

Muhammad Ali Imron, szef indonezyjskiego programu dotyczącego lasów i dzikiej przyrody WWF, powiedział AFP, że docenia wysiłki badaczy, stwierdził jednak, że próbek włosów było „bardzo niewiele” i należy je potwierdzić większą liczbą próbek i innymi metodami badań genetycznych.

Wyraził także zaniepokojenie upublicznieniem ustaleń ze względu na „niebezpieczeństwo” polegające na ostrzeganiu kłusowników.

Urzędnicy twierdzą, że tygrys jawajski wyginął z powodu kłusownictwa i narastającego konfliktu z ludźmi.

Tygrysy sumatrzańskie – często będące celem kłusowników w celu zdobycia części ciała – są uważane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za zagrożone. Uważa się, że na wolności żyje mniej niż 400 osobników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *