Indonezja i Timor Wschodni zgadzają się rozwiązać kwestie graniczne

JAKARTA (Antara) – minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi i minister spraw zagranicznych Timoru Wschodniego Bendito dos Santos Freitas zgodzili się zakończyć długotrwałe rozmowy obu krajów na temat granic lądowych i morskich.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w sobotę przez indonezyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Dżakarcie, obaj ministrowie potwierdzili, że ich rządy priorytetowo traktują rozwój wyłącznych stref ekonomicznych w indonezyjskiej wschodniej Nusa Tenggara (NTT) i eksklawie Timoru Wschodniego, Oecusse-Ambeno.

W oświadczeniu dodano, że oba kraje najpierw sfinalizują rozmowy w sprawie granic lądowych, zanim omówią kwestie związane z granicami morskimi.

Porozumienie osiągnięto podczas spotkania obu ministrów w czwartek (13 lipca) na marginesie post-ministerialnego spotkania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) z Timorem Wschodnim na 56. Spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych ASEAN (AMM).

Podczas spotkania minister Freitas wyraził zaangażowanie swojego kraju w utrzymanie integracji z Indonezją, dalszą intensyfikację stosunków dwustronnych.

Poza zwróceniem uwagi na kwestie graniczne minister podziękował także Indonezji za zdecydowane wsparcie Timoru Wschodniego w ramach ASEAN.

42. szczyt ASEAN, który odbył się w dniach 9-11 maja w Labuan Bajo, NTT, był ważnym kamieniem milowym dla Timoru Wschodniego, ponieważ kraj ten uczestniczył w bezprecedensowym szczycie ASEAN w charakterze obserwatora.

Podczas szczytu państwa członkowskie ASEAN przyjęły specjalną mapę drogową, która przedstawia różne kroki, które Timor-Leste musi podjąć, aby osiągnąć pełne członkostwo w stowarzyszeniu regionalnym.

Dziewięć państw członkowskich ASEAN i Timor Wschodni uczestniczyło w działaniach następczych 56. AMM.

Tymczasem Mjanma, wciąż borykająca się z kryzysem politycznym, opuściła spotkanie, ponieważ nie reprezentowała żadnych przedstawicieli niepolitycznych.

ASEAN składa się z 10 krajów członkowskich w Azji Południowo-Wschodniej: Indonezji, Malezji, Singapuru, Filipin, Tajlandii, Brunei Darussalam, Laosu, Kambodży, Wietnamu i Myanmaru.

Na 41. szczycie ASEAN, który odbył się w Phnom Penh w Kambodży w listopadzie ubiegłego roku, państwa członkowskie zgodziły się przyjąć Timor Wschodni jako 11. członka.

READ  Cisco, DoorDash, Fastly i więcej

Powiązane wiadomości: Indonezja poprze starania Timoru Wschodniego o pełne członkostwo w ASEAN
Powiązane wiadomości: Ministerstwo otwiera transgraniczny ruch towarowy Kupang-Dili

Przetłumaczone przez: Katriana, Tegar Nurpitra
Autor: Rahmat Nasushan
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *