Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział we wtorek, że platformy cyfrowe, w tym Google i Meta, podpisały rozporządzenie nakładające na firmy medialne obowiązek płacenia dostawcom treści w celu wyrównania szans branży medialnej i dużych firm technologicznych. Reutera zgłoszone.
Platformy cyfrowe w Indonezji obejmują Facebook Meta Platforms, Google należący do Alphabet Inc i kilku lokalnych agregatorów.
„Duch regulacji… ma zapewnić uczciwą współpracę między mediami a platformami cyfrowymi, zapewniając jasne ramy współpracy między nimi” – cytuje Jokowi.
Z raportu wynika, że proces prac nad rozporządzeniem, który został zaproponowany trzy lata temu, był zbyt długi ze względu na różne opinie w mediach i na platformach cyfrowych.
Z rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej rządu wynika, że współpraca między platformami cyfrowymi a firmami medialnymi może polegać na opłacaniu licencji lub udostępnianiu danych użytkowników wiadomości.
Powołany zostanie komitet, który będzie miał dopilnować, aby platformy cyfrowe wypełniały swoje obowiązki wobec przedsiębiorstw medialnych.
Jokowi powiedział, że ograniczenie, które zacznie obowiązywać za sześć miesięcy, nie zaszkodzi twórcom treści, ponieważ dotyczy tylko platform cyfrowych.
Twórcy treści skarżyli się już wcześniej, że ich działalność może zostać ograniczona.
Minister komunikacji i informacji Indonezji Budi Ari Setiadi stwierdził w oświadczeniu, że ograniczenie stanowi część wysiłków rządu mających na celu zapewnienie, że platformy cyfrowe nie „zniszczą” organizacji medialnych.
Jak wynika z raportu Departamentu Skarbu, w innych częściach Australii w marcu 2021 r. wszedł w życie kodeks przetargowy News Media, który nakłada na firmy technologiczne obowiązek podpisywania umów z firmami medialnymi w celu wynagradzania ich za treści generujące kliknięcia i pieniądze z reklam.
Minister twierdzi, że TikTok nadal narusza indonezyjski zakaz transakcji w aplikacji – raport