Indie i Indonezja prowadzą rozmowy w sprawie rozliczania transakcji dwustronnych w lokalnych walutach i połączenia swoich systemów szybkich płatności.
Według osób zaznajomionych ze sprawą, na które powołuje się Bloomberg, przedstawiciele obu krajów prowadzą zaawansowane rozmowy, a po załatwieniu formalności mogą nastąpić oficjalne komunikaty. Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman i minister finansów Indonezji Sri Mulyani Indravati omówili propozycje przed spotkaniami Grupy Dwudziestu Narodów w Indiach.
Indie niedawno zawarły podobne porozumienie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które wspiera korzystanie z krajowych kart kredytowych w przetwarzaniu transakcji detalicznych, jednocześnie wspierając handel rupiami i dirhamami.
W szczególności w lipcu 2023 r. banki centralne Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich osiągnęły porozumienie w sprawie opracowania ram promujących wykorzystanie lokalnych walut w transakcjach transgranicznych. Obie firmy zgodziły się połączyć swoje systemy płatności i przesyłania wiadomości, zgodnie z zamiarem Indii, aby odejść od zdominowanego przez Stany Zjednoczone interfejsu płatności SWIFT. Umowa została podpisana między obydwoma krajami podczas jednodniowej wizyty premiera Indii Narendry Modiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Indie chcą umiędzynarodowić rupię i zmniejszyć swoją zależność od dolara amerykańskiego. Jednak Bloomberg odnotowuje niskie wskaźniki sukcesu, ponieważ Bank Rezerw Indii zezwolił kilkunastu bankom na handel rupiami z 18 krajami w 2022 r., przy wolumenie handlu poniżej 120 mln USD.
Wysiłki dolaryzacyjne Indii
W lipcu 2023 r. wszyscy członkowie Asian Clearing Union zgodzili się na przejście na rozliczenia w walucie lokalnej w celu zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego. Azjatycka Unia Rozliczeniowa (ACU) obejmuje wszystkie kraje Azji Południowej, w tym Mjanmę i Iran. Dziewięć banków centralnych zrzeszonych w unii zgodziło się na rozliczanie transakcji w lokalnych walutach, w tym w rupiach indyjskich, według cytowanych przez Bloomberg przedstawicieli banku centralnego Mjanmy.
To samo źródło podało, że prym w rozliczaniu transakcji na ACU w 2021 r. przejmą Indie z transakcjami o wartości 28,8 mld USD.
Niektóre z głównych korzyści fakturowania w walutach lokalnych obejmują zachowanie rezerw walutowych dla krajów rozwijających się w czasach kryzysu. Na przykład Iran uciekł się do handlu walutami innymi niż dolar w odpowiedzi na powtarzające się sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych. W przypadku krajów ACU opcja wymiany na dolara i euro pozostaje aktualna. Kraje te mogą również inwestować w aktywa finansowe przy użyciu nadwyżek walutowych.